AktualnościOchronaPolecane

Liczne muchówki pryszczarka na rzepaku

Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu wydał komunikat o występowaniu licznych muchówek pryszczarka kapustnika na uprawach rzepaku.

Opis szkodnika
Muchówka niewielkich rozmiarów, samica mierzy do 2,2 mm, natomiast samiec do 1,5 mm. Jej tułów jest brązowy, a odwłok czerwony lub żółtoszary. Ma długie odnóża. Larwa długości do 2 mm, początkowo szklista biała, później żółtawa, następnie żółtopomarańczowa, a niekiedy czerwonawa. Nie ma odnóży ani wyodrębnionej głowy.

Fot. Rapool

Szkodliwość
Stadium szkodliwym jest larwa rozwijająca się w łuszczynach. W jednej łuszczynie może znajdować się 180 larw. Żerowanie larw powoduje żółknięcie, deformowanie, pękanie oraz osypywanie nasion z łuszczyny. Największym zagrożeniem dla upraw rzepaku jest liczne i jednoczesne wystąpienie chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika.

Próg ekonomicznej szkodliwości
1 muchówka pryszczarka na 1 roślinie, a przy silnym wystąpieniu chowacza podobnika – 1 muchówka pryszczarka na 3-4 roślinach. Wartością progową jest również stwierdzenie średnio 5 uszkodzonych łuszczyn na 1 roślinie.

Sposób lustracji
W zależności od wielkości pola analizować 100–150 roślin w różnych punktach plantacji, oddalonych od siebie o około 20 m. W jednym punkcie analizować po 10 roślin, strząsając muchówki z pąków kwiatowych i kwiatów do czerpaka entomologicznego. Do obserwacji nalotu muchówek na plantację przydatne mogą być również żółte naczynia.

X