AktualnościRynek i Prawo

Nowe kroki w walce z koronawirusem. Co się zmieniło?

Od 7 listopada w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Co się zmieni? Między innymi limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Placówki kultury będą niedostępne dla publiczności. Ograniczona będzie także działalność galerii handlowych. Cała Polska jest wciąż w czerwonej strefie, a dotychczasowe środki bezpieczeństwa nadal obowiązują. W przestrzeni publicznej należy zasłaniać usta i nos, natomiast podczas prac gospodarskich czy zajmując się inwentarzem nie musisz zasłaniać twarzy. Sprawdź, co robić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa oraz jakie są zasady kwarantanny i izolacji.

Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nowe kroki w walce z koronawirusem są konieczne, aby uniknąć dużych wzrostów zakażeń.

Najważniejsze zmiany

  • Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
  • Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;
  • Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;
  • Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
  • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
  • Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada
  • Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada

Aktualne środki bezpieczeństwa przedłużone do 29 listopada:

  • od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
  • w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
  • zawieszenie działania sanatoriów
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
  • ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
  • zakaz organizowania spotkań i imprez
  • ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Masz objawy charakterystyczne dla Covid-19 (wysoka gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku)? Skontaktuj się z Twoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady. Lekarz zleci Ci test na koronawirusa. Pobranie wymazu do wykonania testu następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta. Jeżeli test wykonywany będzie w mobilnym punkcie pobrań, zabierz dokument ze zdjęciem i swoim numerem PESEL, przestrzegaj zasad higieny i społecznego dystansu.

Pamiętaj, aby minimum 2 godziny przed badaniem: nie spożywać posiłków, nie pić, nie żuć gumy, nie płukać jamy ustnej i nosa, nie myć zębów, nie przyjmować leków, nie palić papierosów.

Zasady kwarantanny i izolacji domowej

O nałożeniu kwarantanny decyduje lekarz POZ. Kwarantanna rozpoczyna się dzień po zleceniu wykonania testu na obecność Covid-19 i trwa 10 dni. W przypadku otrzymania wyniku dodatniego kwarantanna zmienia się w izolację domową. Jeśli otrzymasz negatywny wynik testu, nie musisz przebywać już na kwarantannie. Zostaje ona automatycznie anulowana.

W czasie kwarantanny i izolacji nie opuszczaj terenu swojego gospodarstwa. Możesz jednak zajmować się inwentarzem na jego terenie czy też uprawiać swoje pole – pod warunkiem, że nie masz wówczas kontaktu z innymi osobami.

Zostań w domu i załatwiaj sprawy elektronicznie

Rolniku, masz sprawę urzędową do załatwienia? Zadzwoń lub wyślij e-mail. Zminimalizuj możliwość zarażenia się koronawirusem, załatwiaj sprawy zdalnie. Informacje jak to zrobić znajdziesz na stronach:

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Sprawdzone informacje znajdziesz na stronie www.gov.pl/koronawirus

Źródło: MRiRW

X