AktualnościOdmianyPolecane

Co nowego na poletkach rzepaku?

W tym tygodniu (7-8.04.2020 r.) przeprowadziliśmy lustrację doświadczeń poletkowych w trzech lokalizacjach, w których prowadzimy spotkania w ramach Akademii Rzepaku. Odwiedziliśmy stację hodowlaną NPZ Lembke w Goli (woj. wielkopolskie), stację doświadczalną Saaten-Union w Spytkówkach (woj. wielkopolskie) oraz zakład doświadczalny Farol w Falęcinie (woj. kujawsko-pomorskie).

Stacja doświadczalna Saaten-Union w Spytkówkach
Z naszych obserwacji wynika, że najbardziej zaawansowana wegetacja roślin rzepaku jest na poletkach w Spytkówkach. Wiele odmian na pędzie głównym ma wyraźnie widoczne kwiatostany z zielonymi pąkami. Przewidujemy więc, że w tym rejonie będziemy obserwować wczesność kwitnienia. Wśród odmian, na które chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę w tym sezonie, najwcześniej będzie zakwitała odmiana PRINCE, następnie ATORA i DUKE, a najpóźniej TEMPTATION – tegoroczna nowość.

Rapool – odmiany rzepaku

Z wizytą na polach w Spytkówkach…

Opublikowany przez Rapool Polska Poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Stacja hodowlana NPZ Lembke w Goli
Nieco inaczej wygląda sytuacja w Goli, w tej lokalizacji prowadzimy doświadczenia na 6 odmianach (m.in. ATORA, PRINCE, DUKE), z różnymi terminami siewu (optymalny – 21.08.2019 oraz opóźniony 04.09.2019) oraz różnymi poziomami nawożenia azotem (0, 60, 120, 180, 240 kg).W tej lokalizacji zaobserwowaliśmy bardzo widoczną różnice w poziomach nawożenia, wyraźnie odznacza się poziom nawożenia azotem „0”. W ubiegłym roku, przebieg pogody wiosną nie pozwalał zaobserwować aż takich różnic.

Zakład doświadczalny Farol w Falęcinie
Najmniej zaawansowana wegetacja ma miejsce w Falęcinie. Rośliny są dobrze rozwinięte, mają ok. 20-30 cm, widoczne są pąki kwiatowe.


Ciepłe dni sprzyjają rozwojowi rzepaku ale także przyczyniły się do pojawienia szkodników (głównie słodyszka). Dlatego bądźmy czujni i monitorujmy żółte naczynia.

X