AktualnościOchrona

Nalot chowacza czterozębnego na rzepak– komunikat IOR

Fot. Rapool

Instytut Ochrony Roślin informuje o masowym nalocie chowacza czterozębnego (okolice Kórnika  -Wielkopolska). W ciągu kilku godzin do jednego żółtego naczynia przyleciało ponad 40 osobników tego gatunku. Próg szkodliwości dla chowacza czterozębnego to 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.

Fot. IOR

Chrząszcz osiąga wielkość 2,5–3 mm. Jest czarny lub niebieskoczarny z szarozielonym odcieniem. Jego ciałopokrywają rdzawe, krótkie włoski. Na zetknięciu pokryw skrzydeł przy przedpleczu widnieje jaśniejsza plamka. Głowę ma zakończoną cienkim i długim, wygiętym ku dołowi ryjkiem, u samców owłosionym, a u samic włoski występują tylko w jego części nasadowej. Stadium szkodliwym jest larwa długości 4–5 mm, biała z ciemnobrązową głową, ciało zakrzywione, bez odnóży.

Fot. Rapool

Pierwszym widocznym objawem żerowania chowacza czterozębnego są niewielkie nakłucia na nerwach głównych oraz ogonkach liściowych, które samice zostawiają przed złożeniem jaj. Natomiast larwy rozwijające się w nerwach głównych liści, ogonkach liściowych i łodygach, wygryzając chodniki niejednokrotnie aż do szyjki korzeniowej. Początkowo objawy żerowania larw nie są widoczne, dopiero z czasem wraz z powiększającymi się uszkodzeniami liście żółkną i zaginają się ku dołowi. Po przekrojeniu pędu widoczne są wygryzione chodniki ciemnej barwy. Przy dużych uszkodzeniach może nastąpić zahamowanie wzrostu, a także wylegania uszkodzonych roślin na wietrze. Otwory wygryzione przez larwy podczas opuszczania łodygi są bramą wejściową dla sprawców chorób.

Do monitorowania obecności chowacza czterozębnego na plantacji stosuje się żółte naczynia, obserwacje bezpośrednie (wzrokowe) roślin lub czerpakowanie. Metoda żółtych naczyń jest przydatna do wykrywania nalotów chrząszczy na plantację, szczególnie do rozpoznania momentu ich rozpoczęcia oraz pozwala określić intensywność.

Żółte naczynia – komunikat IOR

 

X