AktualnościOchronaPolecane

Bardzo liczne naloty słodyszka na rzepaku – komunikat IOR

Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, że w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Winnej Górze w uprawach rzepaku ozimego odnotowano bardzo liczne występowanie słodyszka rzepakowego, znacznie przekraczające próg ekonomicznej szkodliwości.

Widoczne są również pierwsze uszkodzenia pąków kwiatowych.

Fot. AdobeStock

W celu zapobieżenia dalszym stratom, konieczne jest pilne wykonanie zabiegu chemicznego z użyciem środków zarejestrowanych do zwalczania słodyszków.

Podczas wykonywania oprysku należy zwrócić uwagę na ochronę zapylaczy, zwłaszcza na plantacjach, gdzie jest dużo już otwartych kwiatów.

Stadium szkodliwym słodyszka rzepakowego jest chrząszcz. Jest on czarny z metalicznym zielonkawym, granatowym lub brązowym połyskiem, długości 2–2,5 mm. Ma trójczłonowe czułki, które są zakończone buławką.

Fot. Rapool
Progi szkodliwości

– 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni lub

– 1–2 chrząszcze na jednej roślinie przy zwartym kwiatostanie (BBCH 50–52 lub

– 3–5 chrząszczy na jednej roślinie przy luźnym kwiatostanie (BBCH 55–59).

Cykl rozwojowy słodyszka

Słodyszek rzepakowy rozwija jedno pokolenie w roku. Stadium zimującym są chrząszcze na miedzach, skrajach lasu pod pokrywą liści, w ściółce jak również w wierzchniej warstwie gleby. Wiosną, niekiedy już pod koniec marca, gdy kwitną pierwsze rośliny o żółtych kwiatach takie jak mniszek lekarski czy knieć błotna, a temperatura osiągnie około 15°C chrząszcze słodyszka opuszczają miejsca zimowania. Początkowo chrząszcze żerują na żółtych kwiatach, również na wierzbach po czym przelatują na plantacje roślin kapustowatych jeszcze przed ich kwitnieniem. Żywiące się pyłkiem chrząszcze przegryzają pąki, aby dostać się do pokarmu. Samice składają jaja do pąków, zwykle po 1-2. Jedna samica składa około 200 jaj. Wylęgłe z jaj larwy żywią się pyłkiem a ich rozwój trwa około 5 tygodni. Po okresie żerowania larwy przechodzą do gleby, gdzie następuje przepoczwarczenie. Młode chrząszcze pojawiają się w czerwcu i przystępują do żerowania. Następnie pod koniec sierpnia chrząszcze poszukują odpowiednich miejsc do zimowania.

X