AktualnościOchronaPolecane

Chowacz podobnik atakuje rzepak

W Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze 10.04.2020 r. odłowiono pierwsze chrząszcze chowacza podobnika w żółtych naczyniach.

Chrząszcze tego szkodnika są wielkości 2,5–3 mm, pokryte szarymi łuskami. Głowa, odnóża i czułki są czarne, na pokrywach skrzydeł widnieją paski równej szerokości. Głowa zakończona długim i cienkim, wygiętym do dołu ryjkiem.

Monitoring tego agrofaga należy rozpocząć przed początkiem kwitnienia rzepaku (BBCH 59), 2–3 razy w tygodniu, stosując żółte naczynia oraz sprawdzając 100–150 roślin (po 10 roślin w różnych punktach pola).

Próg ekonomicznej szkodliwości:
• 1 chrząszcz na jednej roślinie.
• 1 chrząszcz na dwie rośliny – w przypadku licznego wystąpienia pryszczarka kapustnika.

Chowacz podobnik rozwija jedno pokolenie w roku. Stadium zimującym są chrząszcze pozostające pod warstwą ściółki, w wierzchniej warstwie gleby na brzegach lasów i zadrzewień. Wiosną, gdy temperatura osiągnie ok. 15°C, zwykle na początku kwitnienia, chrząszcze opuszczają miejsca zimowania i przelatują na plantacje rzepaku. Masowe loty chrząszczy odbywają się przy temperaturze około 20°C. Początkowo samice żerują na liściach, a następnie wygryzają niewielkie otwory w młodych łuszczynach i składają zwykle jedno jajo. Po 8–-9 dniach wylęga się larwa, która żeruje na zawiązkach nasion przez okres 18–40 dni. Po zakończeniu żerowania larwa wygryza w łuszczynie otwór i przedostaje się do gleby, gdzie następuje przepoczwarczenie. Młode chrząszcze nowego pokolenia wylatują w lipcu i sierpniu. Przez krótki okres żerują na roślinach kapustowatych, po czym przechodzą na miejsca zimowania.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X