Odpowiednie usytuowanie pasieki ma decydujący wpływ na rozwój i zdrowie pszczół oraz produkcję miodu. Początkujący pszczelarze często mają wątpliwości co do właściwego ustawienia uli. Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy uwzględnić, przy wyznaczaniu terenu pod pasiekę, jest jego nasłonecznienie. Wyjaśniamy, czy ule mogą stać w pełnym słońcu.
Jak usytuowanie pasieki wpływa na pszczoły?
Wybór odpowiedniej lokalizacji pasieki to jedna z najistotniejszych decyzji, jaką musi podjąć każdy przyszły pszczelarz. Umieszczenie uli na terenie o niesprzyjających warunkach mikroklimatycznych (np. nadmiernie zacienionych czy wilgotnych) może ograniczać aktywność pszczół, opóźniać rozwój rodzin pszczelich i zwiększać ryzyko chorób u owadów.
Niekorzystny wpływ na pszczoły może mieć również umieszczenie uli na obszarze, gdzie brakuje roślin pożytkowych lub występuje duża konkurencja ze strony owadów z innych pasiek. W takim przypadku wydajność miodowa pszczół może być znacznie mniejsza. Dodatkowo pasieka nie powinna znajdować się w pobliżu terenów intensywnie użytkowanych rolniczo — taka lokalizacja może bowiem sprzyjać zatruciom u owadów.
Jak wybrać właściwą lokalizację pasieki?
Przy wyborze lokalizacji pasieki należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
• obecność w pobliżu roślin pożytkowych — pszczoły muszą dysponować bazą pożytkową, znajdującą się w odległości nie większej niż ok. 2 km od uli;
• sąsiedztwo innych pasiek — w najbliższym sąsiedztwie nie powinny znajdować się inne pasieki, ponieważ nadmierne zagęszczenie owadów na jednym terenie powoduje konkurencję o pokarm;
• dostęp do wody — w pobliżu pasieki powinien znajdować się zbiornik wodny;
• obecność w pobliżu drzew i krzewów — ul nie może stać na otwartym terenie, pozbawionym zacieniającej go roślinności. Znajdujące się w pobliżu drzewa lub krzewy mogą stanowić ochronę przed wiatrem czy nadmiernym nagrzewaniem się ula.
Usytuowanie pasieki — wymogi prawne
Zgodnie z prawem przy ustawianiu uli należy zachować odpowiednią odległość od innych obiektów:
• co najmniej 10 m od budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych, ogrodów, podwórzy i dróg publicznych,
• co najmniej 50 m od autostrad i dróg szybkiego ruchu,
• co najmniej 150 m od obiektów użyteczności publicznej (np. szkół, przedszkoli, przychodni).
W przypadku usytuowania pasieki w mniejszej odległości od tych obiektów należy odgrodzić ule przeszkodą (np. murem, żywopłotem) o wysokości przynajmniej 3 m.
Gdzie powinny stać ule?
Ule należy ustawić w miejscu o stabilnych warunkach mikroklimatycznych. Wybierając miejsce pod pasiekę, należy unikać zarówno terenów nadmiernie zacienionych, jak i silnie nasłonecznionych. Ule nie powinny stać w pełnym słońcu, ponieważ może to prowadzić do przegrzewania się gniazda, nadmiernej rojliwości i opuszczania gniazda przez pszczoły. Optymalne dla pszczół jest usytuowanie uli w półcieniu, z wylotkiem skierowanym na południowy wschód lub południowy zachód. Miejsce, w którym znajduje się pasieka, powinno być najlepiej nasłonecznione o poranku.
Dodatkowo ule powinny być usytuowane na suchym, trawiastym terenie osłoniętym od wiatru. Należy pamiętać także o odpowiedniej odległości między poszczególnymi ulami. Warto zachować między nimi odległość min. 4 m w kierunku lotu pszczół.
Aby zapewnić pszczołom optymalne warunki do rozwoju, trzeba zadbać także o właściwy wybór uli. Muszą one zapewniać dobrą ochronę przed wilgocią i niesprzyjającymi czynnikami środowiskowymi. Sklep pszczelarski oferuje szeroki wybór uli wykonanych z różnych materiałów — zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalnych pszczelarzy.