AktualnościOchronaPolecane

Gnatarz rzepakowiec – pierwsze gąsienice na rzepaku (komunikat IOR)

Fot. Rapool

Na roślinach rzepaku w miejscowości Winna Góra zaobserwowano gąsienice gnatarza rzepakowca. Żerowanie starszych gąsienic na górnej stronie liści może prowadzić do całkowitych gołożerów.

Fot. Rapool

Zabieg insektycydowy należy wykonać po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości ( w okresie wschodów – 1 larwa na roślinę). Zaobserwowano również liczne chrząszcze pchełki rzepakowej. W żółtych naczyniach odłowiono dużą liczbę muchówek śmietki kapuścianej.

Gnatarz rzepakowiec rozwija dwa pokolenia w roku. Drugie pokolenie bywa niepełne lub niekiedy w ogóle się nie pojawia. W sprzyjających warunkach, podczas ciepłej i suchej pogody może wystąpić trzecie pokolenie. Stadium zimującym są dorosłe larwy pozostające w ziemnym kokonie. Larwy przepoczwarczają się wiosną, a wylot owadów dorosłych odbywa się w maju i czerwcu. Samice składają jaja pojedynczo, wzdłuż nerwów. Jedna samica składa od 200 do 300 jaj. Larwy żerują ok. 3–4 tygodni, następnie schodzą do gleby, gdzie część z nich przepoczwarcza się, dając początek drugiemu pokoleniu, a reszta pozostaje w glebie na zimowanie. Wylot drugiego pokolenia następuje na przełomie lipca i sierpnia. Po zakończeniu żerowania larwy schodzą do gleby, gdzie zimują. Mogą one zapadać w diapauzę nawet na dwa lata.

Larwa jest „esowata”, początkowo szarozielona, później czarna z czarną głową. Ma trzy pary odnóży tułowiowych i osiem par odnóży odwłokowych. Wyglądem przypomina nieco gąsienicę motyla.

 

Fot. Rapool

Owad dorosły – błonkówka długości około 6–8 mm z dwiema parami błoniastych skrzydeł o rozpiętości
ok. 14 mm. Głowa czarna, tułów i odwłok – czerwonożółte, zwykle pomarańczowe. Na tułowiu widoczny czarny wzór.

Fot. Rapoll

Do monitorowania obecności larw gnatarza rzepakowca stosuje się obserwacje bezpośrednie (wzrokowe) roślin lub czerpakowanie. Obserwacje wzrokowe należy prowadzić w różnych punktach pola oraz w pasie brzeżnym. W każdym punkcie powinno się policzyć larwy na 25 losowo wybranych roślinach. W trakcie obserwacji szczególną uwagę trzeba zwrócić na dolną stronę blaszki liściowej, gdzie żerują młodsze stadia larwalne gnatarza rzepakowca.

Czym zwalczać gnatarza rzepakowca?

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X