AktualnościOdmianyPolecaneRynek i Prawo

Informacje z rynku rzepaku – Raps Radar

Wirtualna wycieczka po polach 360° 

Nowe wirtualne narzędzie utworzone  przez firmę RAPOOL –  to „RAPOOL Rapsfenster”. Jest to platforma, która informuje o konkretnych tematach, takich jak: zaprawianie nasion, tolerancja na suszę czy efektywność wykorzystania azotu. Daje również możliwość obserwacji najlepszych mieszańców RAPOOL w perspektywie 360°. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na postęp hodowlany, który w ciągu ostatnich 45 lat doprowadził do wzrostu plonów o 0,42 dt/ha oraz przyczynił się do poprawy efektywności wykorzystania azotu. Przykładowo, odmiana (Diamant) zarejestrowana w 1970 r.  potrzebowała 5,6 kg N na 1 dt plonu, natomiast dzisiejsze odmiany wymagają tylko 3,1 kg N na 1 dt. Najnowsze topowe odmiany z hodowli  RAPOOL wykazują jeszcze wyższą efektywność N przy niskiej intensywności uprawy.
Źródło: Rapsfenster https://rapool-rapsfenster.de/ Stickstoff-Effizienz https://www.rapool.de/index.cfm/nav/178/article/4839.html, 22.07.2020

Nowy rekord plonu na Słowacji

W Europie południowo-wschodniej rozpoczęły się już zbiory rzepaku. Na Słowacji, w Sokolcach (lokalizacja objęta oficjalnymi badaniami SPZO) rzepak ozimy osiągnął nieoczekiwany, ale pożądany plon – średnio ponad 6 t/ha. Wynik ten ponad dwukrotnie przewyższa szacowany poziom plonów na Słowacji. Wskazuje to na wysoki potencjał plonowania nowych mieszańcowych odmian rzepaku, które charakteryzują się wysoką tolerancją na stresy abiotyczne i wysoką stabilnością plonowania.
Źródło: RAPOOL Slovakia

Zakaz stosowania insektycydów w UE ograniczy ukraińską produkcję

Eksport ukraińskiego rzepaku w sezonie 2019/20 osiągnął nowy rekord. Dzięki wysokiej produkcji, w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o 18% do 2,89 mln t, z czego 2,74 mln t wyeksportowano do Unii Europejskiej. W sezonie 2020/21 w związku ze zmianą prawodawstwa UE, które weszło w życie w lutym 2020 roku, Ukraina może ograniczyć eksport. Zakaz stosowania w UE insektycydów zawierających dwie substancje czynne (chloropiryfos i chloropiryfos metylowy) zezwala na przywóz rzepaku z maksymalnymi pozostałościami 0,01 mg/kg. Biorąc pod uwagę trudne warunki klimatyczne w ostatnich miesiącach, oczekuje się, że ukraińska produkcja spadnie do 3 mln ton, co zmniejszy możliwy eksport do około 2,5-2,6 mln ton. Konsekwencją będzie dalsze pogorszenie sytuacji podażowej w UE, która w 90% jest importerem ukraińskiego rzepaku. Problemem Ukrainy jest także niewystarczająca dostępność analiz laboratoryjnych wykrywających pozostałości pestycydów, w wyniku tego  1-1,5 mln ton rzepaku może nie być importowane do UE. Alternatywą jest  przetworzenie na Ukrainie i eksport do Chin, co ponownie dramatycznie pogarsza sytuację podaży rzepaku w UE.
Źródło: https://www.agriculture.com/markets/newswire/ukraine-201920-rapeseed-exports-hit-new-high
https://www.unian.info/economics/ukraine-may-cut-rapeseed-exports-in-2020-over-change-in-eu-legislation-11041628.html

Niższa produkcja rzepaku w UE zwiększy potrzeby importu tego surowca

Firma Strategie Grains uaktualniła prognozę produkcji rzepaku w UE, która zapowiada zbiory do 16,5 mln ton (w tym Wielka Brytania). Tegoroczna produkcja jest jeszcze niższa niż w roku ubiegłym. Na ogromnym obszarze Europy Zachodniej i Południowo-Wschodniej czerwcowe opady deszczu wystąpiły zbyt późno. Tylko w Europie Północnej plantacje są w dobrym stanie, ponieważ tam deszcz spadł w momencie, kiedy rzepak mógł go wykorzystać. W związku z tym, oczekiwany wolumen importu w 2020/21 wzrośnie do 6,2 mln ton (będzie to nowy rekord). Głównym dostawcą surowca w minionym sezonie była Ukraina – 2,9 mln ton (+ 32% w porównaniu z rokiem poprzednim), import z Kanady wzrósł czterokrotnie do 1,8 mln ton. Z drugiej strony Australia wyeksportowała do Europy znacznie mniej rzepaku (-30%) ze względu na niewielką produkcję w ubiegłym roku.
Źródło: https://www.agriculture.com/markets/newswire/strategie-grains-cuts-eu-rapeseed-crop-forecast-again
https://www.proplanta.de/agrar-nachrichten/pflanze/rapsimporte-der-eu-28-auf-rekordhoehe_article1594219903.html

Rosnące zapotrzebowanie  na olej rzepakowy

W Szwajcarii rośnie popyt na olej rzepakowy. Przetwórcy żywności coraz częściej rezygnują z oleju palmowego na rzecz oleju rzepakowego.  Szwajcarskie Stowarzyszenie Producentów Zbóż (SGPV)  pod zbiory w 2021 roku przydzieliło pożądane ilości wszystkim producentom rzepaku, a nawet szuka dodatkowych, aby osiągnąć wymaganą ilość 106 000 ton rzepaku. Wielkość przydziału dla słoneczników została ponownie nieznacznie zwiększona do 13 000 ton w porównaniu z rokiem ubiegłym. W przypadku produkcji soi umowy z przetwórcami pozwalają na sprzedaż stabilnej ilości 6150 ton w sektorze żywienia zwierząt gospodarskich.
Źródło: https://www.schweizerbauer.ch/markt–preise/marktmeldungen/raps-und-soja-produzenten-gesucht-58034.html

Nowe odmiany rzepaku lepiej tolerujące suszę niż pszenica ozima

Na południu Ukrainy w regionie Morza Czarnego uprawy rzepaku dotknęła panująca tam susza. Tegoroczne opady deszczu (od początku stycznia 2020 r.) wyniosły zaledwie 90 mm. Ze względu na tak trudne warunki panujące w tym regionie, prawie wszystkie uprawy  pszenicy wyschły i nie warto było zbierać. Najlepsze odmiany rzepaku dzięki temu, że mają głęboki system korzeniowy dały plony  na poziomie 2 t/ha. Najlepsze wyniki w ekstremalnych warunkach uprawy wykazała nowa genetyka Rapool – odmiany Dynamic, Dominator, Ludger i Smaragd, które charakteryzują się odpornością na wirusa rzepy (TuYV).
Źródło: Deutsche Saatveredelung AG , 22.07.2020

Artur Kozera, Rapool Polska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X