AktualnościOdmianyPolecaneRynek i Prawo

Informacje z rynku rzepaku – Raps Radar

Ceny kanadyjskiego rzepaku gwałtownie rosną, spedytorzy znaleźli „tylne drzwi” na dostawy

Kanada jest największym na świecie producentem rzepaku/canoli. Chiny to główny nabywca nasion oleistych, który jednak od marca 2019 roku blokuje dostawy do dwóch kanadyjskich eksporterów. Eksporterzy znaleźli inne drogi na dotarcie do tego rynku. Chiny zamiast kupować bezpośrednio z Kanady, dokonują zakupy oleju rzepakowego z Europy, Rosji, Australii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Należy tu dodać, że znaczna część wytwarzanego oleju pochodzi z kanadyjskiej canoli. Ma to wpływ na wzrost cen tego surowca w Kanadzie – do najwyższego poziomu od dwóch lat. W rzeczywistości kanadyjski eksport rzepaku do Chin spadł o 45% rok do roku, a mimo to całkowity eksport canoli z Kanady wzrósł o 9%. Sprzyjało temu potrojenie sprzedaży do Francji i podwojenie dostaw do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Globalny popyt na olej rzepakowy skłonił również kanadyjskie tłocznie do szybszego przetwarzania rzepaku. Zła pogoda oraz presja ze strony szkodników w Europie również wpłynęły na wzrost cen (szacuje się, że produkcja rzepaku w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii zbliżona jest do najniższego 13-letniego poziomu z 2019 r. ).

https://www.agriculture.com/markets/newswire/like-gold-canadian-canola-prices-spike-as-shippers-find-back-door-to-china?s=09

Nowy rekord plonów na Białorusi napawa optymizmem na następny sezon

Ministerstwo Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi opublikowało niedawno nowe szacunki plonów za rok 2020. Producenci rzepaku ozimego na Białorusi osiągnęli plon 2,5 t/ha (+ 0,4 t/ha w stosunku do 2019 r.). Jest to najwyższy poziom plonów od 2014 roku. Przez kilka ostatnich lat z niekorzystnymi warunkami uprawy, rolnicy coraz bardziej doceniają wyższy poziom plonowania nowych mieszańców rzepaku i wykazują coraz większą gotowość do inwestowania w zrównoważoną produkcję. Będzie to miało wpływ na stabilizację wyższej powierzchni uprawy w nadchodzących latach.

https://mshp.gov.by/disp/cxcvod.pdf

Plony rzepaku i szacunki produkcji w Niemczech skorygowano w górę

Zgodnie z najnowszą prognozą zbiorów dla Niemiec (DRV), tegoroczne plony, areał i produkcja rzepaku ozimego będą wyższe niż wcześniej zakładano. Oczekuje się, że średnia krajowa wyniesie 3,54 t/ha, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim. W monitoringu zbiorów prowadzonym przez RAPOOL, w którym do tej pory zaraportowało 290 rolników, średni plon odmian RAPOOL osiągnął poziom 4,2 t/ha – jest to wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ponadto około 80% plantatorów stwierdziło, że odmiany RAPOOL są stabilne w plonowaniu i charakteryzują się odpornością na wyleganie, 70% badanych potwierdziło, że genetyka RAPOOL jest łatwa lub nawet bardzo łatwa w omłocie.

DRV 6. Ernteschätzung August 2020, RAPOOL Erntemonitoring (Stand 07.08.2020)

Plony rzepaku w Wielkiej Brytanii  na niskim poziomie

Plony rzepaku w Wielkiej Brytanii  szacuje się obecnie tylko na poziome 2,6-3,0 t/ha – wyniki z zebranych już plantacji. Jest to o 14-26% mniej w porównaniu ze średnią 5-letnią wynoszącą 3,5 t/ha. Wynika to ze słabej kondycji roślin, szkód spowodowanych przez szkodniki (pchełki, gołębie, ślimaki) oraz słabej przeżywalności roślin po zimie. Szacunki powierzchni uprawy obniżono już w maju o około 70-75 tys. ha. W przypadku dobrej kondycji roślin lub późnego siewu, rzepak były mniej podatny na uszkodzenia przez szkodniki i plonował na poziomie 4,7 t/ha. W przeciwnym razie plony spadły nawet do 0,5 t/ha.

AHDB harvest report 2-2020 (August 11, 2020)

Rynki zbożowe oczekują, że Australia wypełni europejski niedobór

Oczekuje się, że europejski popyt importowy na rzepak w nadchodzącym sezonie 20/21 po raz kolejny przekroczy rekordowy poziom z poprzedniego sezonu. W ten sposób import z Australii mógłby zostać podwojony, ponieważ nie tylko produkcja własna UE jest ponownie zagrożona z powodu suszy, ale również inne kraje, z których UE zwykle importuje dużo rzepaku, będą miały niewielkie zbiory (Ukraina). Ponadto kanadyjski rzepak jest mniej preferowany w UE ze względu na zawartość GMO. Ten niedobór podaży w Europie pomógł utrzymać ceny rzepaku, pomimo tymczasowo zmniejszonego popytu na biodiesel.

https://foodmag.com.au/grain-markets-look-to-australia-to-fill-european-shortfall/

Finlandia – Przełom dla białka z rzepaku w żywieniu człowieka

Avena Nordic Grain – część fińskiej grupy przemysłu spożywczego Apetit, opracowała nowy, zrównoważony składnik białka roślinnego i błonnika: BlackGrain z Yellow Fields. Od 2017 roku pracowali nad nowym proszkiem białkowo-błonnikowym na bazie rzepaku, który jest wytwarzany z makuchów rzepakowych w procesie chronionym patentem. Dzięki temu firma chce wprowadzić na rynek nowe białko roślinne, które wcześniej było niedostępne. BlackGrain to połączenie trzech w jednym białka roślinnego (33-43%), błonnika pokarmowego (33-43%) i oleju rzepakowego w kapsułkach (14,22%). Dodatkowo zawiera pełną gamę niezbędnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz dostarcza minerałów, takich jak wapń i magnez. Wniosek dotyczący nowej żywności zostanie teraz przekazany Komisji Europejskiej, która ma podjąć decyzję w sprawie zezwolenia do początku 2021 r.

https://www.foodnavigator.com/Article/2020/08/13/Apetit-develops-first-of-its-kind-rapeseed-protein-BlackGrain

Autor: Artur Kozera, Rapool Polska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X