NIEMCY – wzrost importu rzepaku do UE o 45%
Pomimo znacznie większych niż w ubiegłym roku zbiorów rzepaku w Europie wzrasta import tego surowca do UE-27. Przekracza on znacznie poziom z ubiegłego roku. Od lipca do lutego z krajów spoza Unii Europejskiej do krajów członkowskich sprowadzono już ponad 4,6 miliona ton. Jest to wzrost o 45% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Obok dużej podaży unijnego rzepaku, głównym powodem tak dużego importu jest jego dostępność i ceny na światowych rynkach.
Źródło: UFOP : Chart of the Week
AUSTRALIA – Historyczny rekord produkcji canoli
Rekordowa zimowa produkcja roślin w Australii
Produkcja roślin w okresie zimowym w Australii szacowana jest na 67,3 mln ton w sezonie 2022-23, przewyższając rekord z poprzedniego roku o dodatkowe 4 mln ton. Oznacza to wzrost o około 8,4% w stosunku do danych z Australian Crop Report z grudnia 2022 r. Szacuje się, że produkcja pszenicy z poziomu 39,2 mln t i canoli z 8,3 mln t osiągnęła nowe rekordy. Oczekuje się, że podobne rekordy osiągnie również produkcja jęczmienia.
KANADA – prognozy wzrostu powierzchni uprawy rzepaku w przyszłym sezonie
W sezonie 2022-23 w Kanadzie rzepak został wysiany na powierzchni 8,7 mln ha, do zbioru przewiduje się 8,6 mln ha. Po ubiegłorocznej suszy średnie plony powrócą do poziomu 2,11 t/ha. W kolejnych latach 2023-24 prognozuje się, że powierzchnia uprawy canoli tylko nieznacznie wzrośnie do 8,8 mln ha. Wynika to z faktu, że równie atrakcyjne są ceny dla innych upraw, takich jak pszenica i groch. Produkcja canoli prognozowana jest na poziomie 18,5 mln, przy założeniu optymalnych warunków pogodowych w okresie uprawy.
URUGWAJ – możliwości eksportowe dla rzepaku
W 2022 r. urugwajscy rolnicy uprawili rzepak na znacznie większym areale, który wynosił 345 tys. ha. Wykorzystali dobre warunki do siewu i uprawy oraz korzystne ceny spowodowane możliwością eksportu (głównie do Wielkiej Brytanii). Dane Krajowej Dyrekcji Celnej wskazują, że sprzedaż zagraniczna nasion rzepaku w okresie od listopada 2021 do października 2022 osiągnęła 225 tys. ton. Liczba ta stanowi znaczny wzrost o 93% w porównaniu do 117 tys. ton wyeksportowanych w poprzednim roku.
Źródło: https://www.gub.uy/ministerio-ganaderia-agricultura-pesca/comunicacion/publicaciones/anuario-opypa-2022/analisis-sectorial-cadenas-productivas/colza, https://www.urupov.org.uy/wp-content/uploads/2022/12/Informe-Colza-2022-URUPOV.pdf
AMERYKA – EL NINO – powraca…?
Jak wynika z nowej aktualizacji Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w nadchodzących miesiącach, może się rozwinąć ciepły front El Niño przerywając trwającą od trzech lat dominację La Niña, która wpływała na wzorce temperatury i opadów w różnych częściach świata. Objęte konsekwencjami mogą być regiony w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Na tych obszarach można się spodziewać większych niż zwykle upałów, suszy czy pożarów w Australii, a w Europie północnej zimy mogą być bardziej suche i zimne.
Źródło: https://public.wmo.int/en/media/press-release/wmo-update-el-ni%C3%B1o-may-return, ,https://oceanservice.noaa.gov/facts/ninonina.html
Australia – Dwukierunkowa uprawa rzepaku – nowy sposób uprawy rzepaku?
Dwukierunkowa uprawa rzepaku testowana jest w Australii od wielu lat. Jej celem jest sprawdzenie czy wypas owiec może mieć pozytywny wpływ na walkę z chorobami, szkodnikami i chwastami. Jak wynika z przeprowadzonych wdrożeń po wypasie plon ziarna tylko nieznacznie spadł. Szczególnie w rejonach o wysokich i średnich opadach deszczu, dwukierunkowy sposób uprawy skutecznie ograniczał presję ze strony chwastów i chorób. Na obszarach o niższej ilości opadów wypas nie ograniczał przychodów. Taki system uprawy może oferować oprócz paszy dla owiec także możliwość zbioru ziarna.
Źródło: Rapool Polska