AktualnościPolecaneRynek i Prawo

Informacje z rynku rzepaku – Raps Radar sierpień 2023

AMERYKA – El Niño i prognoza na zimę

Najnowsze badania temperatur powierzchni morza (SSTs – sea surface temperatures) wykazały wzrosty temperatury wód powierzchniowych w równikowej części Oceanu Spokojnego. Wystąpiły one głównie w środkowej i wschodniej części. Jest to wskaźnikiem rozwoju zjawiska El Niño. Z prognoz wynika, że El Niño na półkuli północnej utrzyma się przez zimę. Istnieje ponad 90% szans na utrzymanie się tego zjawiska. Może mieć ono wpływ na globalny klimat, w tym również na warunki pogodowe w różnych regionach świata. El Niño może wpłynąć na wiele aspektów życia, takich jak: opady, temperatura, susza i inne ekstremalne zdarzenia pogodowe, zarówno w Ameryce, jak i w innych częściach świata.
Źródło: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/analysis_monitoring/lanina/enso_evolution-status-fcsts-web.pdf 1.08.2023

AUSTRALIA – duży spadek produkcji upraw ozimych

Po trzech kolejnych rekordowych latach produkcji prognozuje się, że całkowita australijska produkcja upraw ozimych spadnie o 34% do 44,9 mln ton w sezonie 2023/24. Jest to około 3% poniżej 10-letniej średniej wynoszącej 46,4 mln ton. Przewidywane plony będą poniżej średniej. Wynika to z faktu prognozowanej, w okresie zimowym i wiosennym, mniejszej ilości opadów. Przewiduje się, że produkcja canoli spadnie o 41% do 4,9 mln ton, czyli o około 15% powyżej 10-letniej średniej. Zagrożeniem dla sezonu 2023/24 jest możliwość wystąpienia zjawiska El Niño, które prawdopodobnie przyniesie niższe opady deszczu we wschodniej Australii. To może dodatkowo pogorszyć sytuację upraw, wpływając na ich plony i wydajność.
Źródło: https://www.agriculture.gov.au/abares/research-topics/agricultural-outlook/australian-crop-report 1.08.2023

KANADA – zwiększenie możliwości przetwórczych rzepaku

Firma Louis Dreyfus Corp (północnoamerykański przetwórca nasion rzepaku), ogłosiła zamiar zwiększenia ponad dwukrotnie wielkości swojego zakładu tłoczenia rzepaku w Yorkton, Saskatchewan. Decyzja ta wynika z globalnego dążenia do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, które skłoniło rafinerie do poszukiwania mniej zanieczyszczających rozwiązań, takich jak olej napędowy pochodzący z odnawialnych źródeł, w tym rzepaku, soi i innych surowców. W odpowiedzi na te globalne zmiany niektórzy konkurenci Louis Dreyfus w Kanadzie, tacy jak Richardson International, Cargill Inc i Viterra, także ogłosili plany zwiększenia swoich mocy produkcyjnych. To rodzi pytania dotyczące tego, ile więcej rzepaku rolnicy będą musieli uprawiać, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie dla przemysłu przetwórczego. Wzrost produkcji i przetwórstwa rzepaku w regionie może stanowić zarówno szansę, jak i wyzwanie dla rolników. Może to przyczynić się do rozwoju gospodarczego lokalnych społeczności, ale również wymagać zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi, aby unikać nadmiernego obciążenia środowiska. Monitorowanie tego trendu w zakresie przemysłu przetwórczego i upraw rolnych będzie ważne, aby dostosować się do zmieniających się warunków i znaleźć równowagę między rosnącym zapotrzebowaniem na produkty rolnicze a ochroną środowiska naturalnego.
Źródło: https://www.reuters.com/markets/commodities/louis-dreyfus-expand-canada-canola-plant-latest-crush-more-oilseeds-2023-04-11/ 1.08.2023

EU-27 – rynek pełen wyzwań

ISTA Mielke GmbH informuje, że warunki pogodowe w Ameryce Północnej i Australii określą kierunek cen na światowym rynku rzepaku na nadchodzący sezon. W krajach Unii Europejskie początkowe wyniki zbiorów rzepaku wskazują na zróżnicowane trendy. Rumunia odnotowuje doskonałe zbiory, podczas gdy we Francji i Niemczech wyniki nie są zadowalające. Prognozy sugerują, że eksport rzepaku z Francji i Niemiec w sezonie lipiec/czerwiec 2023/24 r. spadnie do 0,8 mln t, podczas gdy import prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie 5,6-5,7 mln ton
Źródło: Market Update for Rapeseed & Canola 28th of July 2023 (rapool.com) 1.08.2023

AUSTRALIA – kongres rzepaku 2023 w Sydney

Kolejny międzynarodowy kongres rzepakowy (IRC) organizowany przez Global Council for Innovation in Rapeseed and Canola odbędzie się w Sydney w Australii we wrześniu 2023 roku. IRC odbywa się co cztery lata. Jest to najważniejsza międzynarodowa konferencja poświęcona badaniom i rozwojowi rzepaku, skupiająca się na rozwoju globalnej produkcji i wykorzystaniu tego surowca.
Źródło: https://www.gcirc.org/ 1.08.2023

NIEMCY – mocny plan na zbiory rzepaku ozimego w 2024

Związek na rzecz promocji roślin oleistych i wysokobiałkowych (UFOP) planuje zwiększyć nakłady na uprawę rzepaku ze względu na pozytywne sygnały cenowe. Wzrost zasiewów na przełomie sierpnia i września wynika również z silnego popytu ze strony sektora biopaliw. Sekcja rynkowa UFOP przygląda się rollercoasterowi cenowemu na tle zeszłorocznej podaży rynkowej. Jednocześnie przedstawiono ocenę nowego roku gospodarczego. Zgodnie z nią w roku 2023/24 należy spodziewać się niższej podaży niż w zakończonym właśnie roku gospodarczym.
Źródło: https://www.ufop.de/presse/aktuelle-pressemitteilungen/winterraps2024/ 1.08.2023

Źródło: Rapool

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X