AktualnościOdmianyPolecaneRynek i Prawo

Informacje ze światowego rynku rzepaku – aktualizacja styczeń 2022

Fot. AdobeStock

Informacja przygotowana przez ISTA Mielke GmbH – analizy i prognozy dotyczące globalnego rynku rzepaku, oleju, tłuszczy oraz śruty, Hamburg, Niemcy. Więcej informacji o profilu firmy oraz poszczególnych usługach na stronie www.oilworld.de

W grudniu ceny rzepaku w Europie nadal rosły. Średnia miesięczna cena wzrosła do 727 €, oznacza to 6% więcej niż w listopadzie i około 80% powyżej poziomu sprzed roku. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku gospodarczego 2021/22 ceny wzrosły o 200 € od najniższego poziomu 528 € zarejestrowanego w sierpniu, do średniej miesięcznej 630 € w okresie lipiec-grudzień 2021 (analogiczna średnia rok wcześniej to 394 €).

Stosunkowo wysoki przerób rzepaku w pierwszych sześciu miesiącach sezonu 2021/22 będzie wymagał reglamentacji podaży w okresie od stycznia do czerwca 2022 r. Dotyczy to głównie  Europy Środkowej, w której zakłady przetwórcze mają ograniczony dostęp do importowanego surowca.

Wstępne dane dla UE-27 i Wielkiej Brytanii wskazują na dalszy wzrost przerobu rzepaku, porównując rok do roku. Wzrósł on w listopadzie o 5%. Aktualne szacunki OIL WORLD zakładają spadek przerobu rzepaku w Unii Europejskiej o 0,8 mln ton. Dotyczy to całego okresu od lipca do czerwca 2021/22. Jest to uwarunkowane niewystarczającą produkcją krajową oraz ograniczoną dostępnością na rynku światowym.

Obecnie mocne fundamenty rynku rzepaku przeważają nad czynnikami obniżającymi ceny, a w szczególności oczekiwanym ożywieniem światowych dostaw olejów roślinnych. Oczekuje się, że ceny rzepaku i oleju rzepakowego w perspektywie krótko- i średnioterminowej będą sprzedawane ze znaczną premią w stosunku do innych nasion oleistych i olejów roślinnych. Interesujące jednak będzie to, jak rynek poradzi sobie z przejściem od skrajnego niedoboru prognozowanego w okresie  od stycznia do lipca 2022 r., do znacznie lepszej sytuacji podażowej w sezonie 2022/23. Może to prowadzić do niestabilnych zmian cen i niesie ze sobą ryzyko dla rolnika.

Wysokie ceny i dobra rentowność w 2021 roku przyczyniły się do wzrostu areału uprawy rzepaku w Unii Europejskiej. Wstępne prognozy zakładają, że całkowita powierzchnia uprawy pod zbiory w roku 2022 wzrośnie do poziomu 5,6-5,7 mln ha. Jest to najwyższa powierzchnia od 4 lat i oznacza wzrost o 0,3 mln ha, czyli 6% w porównaniu z ubiegłym sezonem.

To dobra podstawa dla produkcji rzepaku. W UE-27 przewidywany jest wzrost o 1,0-1,3 mln ton do szacowanego poziomu 18,3-18,6 mln ton. Będą to zbiory najwyższe od 5 lat, ale niższe od rekordowych 19,8 mln ton w 2017 roku.  Oczywiście na wysokość plonów będą miały wpływ warunki pogodowe, które zadecydują o przezimowaniu i wiosennym rozwoju roślin związanym z dostępnością wilgotności.

Niestety całkowita powierzchnia uprawy rzepaku w UE jest nadal znacznie poniżej poziomu 5,8-6,3 mln ha, którą odnotowano w 2018 r. Przyczyny tego są wielorakie. Zmiany legislacyjne dotyczące zaprawiania nasion, tj. stosowanie neonikotynoidów oraz ograniczenia w stosowaniu nawozów, obniżyły potencjał plonów, i jednocześnie stworzyły biurokratyczne obciążenia dla rolników.

Artur Kozera, Rapool Polska

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X