AktualnościOchronaPolecane

Jak ustawić żółte naczynia w rzepaku

Fot. Rapool
 

Do monitorowania nalotu szkodników na plantację rzepaku stosuje się m.in. metodę żółtych naczyń, która jest podstawową w monitorowaniu nalotów szkodników. Żółte naczynia chwytne są źródłem informacji o nalocie i aktualnym w danym momencie zagrożeniu dla rzepaku. Jest to najprostszy, skuteczny i najtańszy sposób monitoringu  pod kątem szkodników. Są to najczęściej owalne bądź kwadratowe plastikowe, żółte pojemniki. Ich kolor powinien być jak najbardziej zbliżony do barwy kwiatów rzepaku. Jest wtedy atrakcyjny i wabiący owady.

Monitoring za pomocą żółtych naczyń wypełnionych wodą:

  • do wody w naczyniach dodać kilka kropli płynu zmniejszającego napięcie powierzchniowe (np.: płyn do mycia naczyń), a w czasie mrozów można
  • je napełnić zimowymi płynami stosowanymi do spryskiwaczy szyb samochodowych;
  • naczynia umieścić na wysokości roślin;
  • naczynia ustawić około 20 m od brzegu;
  • na dużej powierzchni rzepaku naczynia należy ustawić po każdej stronie pola;
  • naczynia trzeba kontrolować regularnie o tej samej porze dnia, najlepiej w południe.

 

Należy pamiętać, że na aktywność szkodników ma wpływ przebieg warunków meteorologicznych. Podczas słonecznej, bezwietrznej pogody będzie odławiało się dużo owadów. Gdy będzie zimno i deszczowo odłowimy ich znacznie mniej.

Na podstawie monitoringu uprawy rzepaku i progów ekonomicznej szkodliwości podejmuje się decyzje o wykonaniu zabiegu i ustala optymalny jego termin. Monitoring trzeba prowadzić zarówno przed wykonaniem zabiegu zwalczania, jak i po nim, a dane z obserwacji powinny być zapisywane.

X