Podstawą wysokiego plonu rzepaku jest dobra kondycja roślin w okresie jesienno-zimowym. Jesienią bardzo ważna jest ochrona rzepaku przed chorobami oraz regulacja rozwoju i wzrostu roślin. Podczas Akademii Rzepaku w Racocie temat związany z ochroną rzepaku omówił dr Marcin Łański z firmy BASF, który przedstawił nowe produkty na sezon 2024-25.
Architect® – rewolucja w ochronie rzepaku
Jest to fungicyd z funkcją regulatora wzrostu, który umożliwia elastyczne planowanie pracy polowych i oszczędność czasu. Zawiera trzy substancje czynne z różnych grup chemicznych piraklostrobina – związek z grupy strobiluryn, chlorek mepikwatu –związek z grupy piperydyn (pentametylenoimin) oraz proheksadion wapnia – związek z grupy cykloheksanodionów. Dzięki połączeniu trzech substancji czynnych zapewnia kompleksową ochronę i wsparcie roślin, już w temperaturze od 5°C. Architect polecany jest do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie rzepaku przed suchą zgnilizną kapustnych, cylindrosporiozą, czernią krzyżowych oraz mączniakiem rzekomym. Środek można stosować jesienią od fazy 3 liści rzepaku do końca fazy formowania rozety (BBCH 13–20), a także wiosną od początku fazy wzrostu pędu głównego rzepaku (początek wydłużania łodygi) do fazy żółtego pąka (BBCH 30–59). Zabieg wykonany jesienią zwalcza choroby występujące w tym okresie na plantacji rzepaku, a także wpływa na zmianę pokroju roślin, wytworzenie zwartej rozety liści oraz zahamowanie wzrostu pędu głównego, co w efekcie poprawia zimotrwałość roślin i zapewnia lepszy ich rozwój w okresie wiosennym. Środek zastosowany wiosną chroni rośliny rzepaku przed chorobami oraz wpływa na zmianę pokroju roślin oraz zahamowanie wzrostu pędu głównego, co zapobiega wyleganiu roślin i ogranicza ewentualne straty w plonie. Architect zaleca się stosować łącznie z produktem Turbo, który jest już zawarty w paku handlowym. Turbo to wysoce oczyszczony siarczan amonu, który służy jako kondycjoner wody deaktywując jony wapnia, co przekłada się na wysoką skuteczność zastosowanego produktu Architect. Przy sporządzaniu cieczy opryskowej najpierw należy wsypać Turbo, a potem Architect. Zalecana dawka do zastosowania jesienią to Architect 1,5 l/ha + Turbo 0,75 kg/ha w fazie 4 – 6 liści rzepaku ozimego. Wiosenna zalecana dawka to Architect 1,2 l/ha + Turbo 0,6 kg/ha w fazie początku wydłużania się pędu głównego.
Pictor Revy® – następca Pictora 400 SC
Jest to fungicyd, który zwalcza najgroźniejsze choroby rzepaku ozimego i jarego, takie jak: zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych oraz mączniak prawdziwy kapustowatych. To środek o działaniu układowym, polecany do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Zawiera dwie substancje czynne: mefentriflukonazol (substancja z grupy triazoli) oraz boskalid (substancja z grupy karboksyamidów). Boskalid blokuje kiełkowanie zarodników, stanowiąc pierwszą linię obrony przed infekcjami grzybiczymi, natomiast Revysol® to innowacyjna substancja, która zatrzymuje wzrost grzybni, docierając tam, gdzie jest to potrzebne. Pictor Revy ma unikalną formulację SC+ specjalnie stworzoną dla rzepaku, która szybko rozprzestrzenia się na powierzchni liści, a jednocześnie jest powoli wchłaniana. Zawiera dodatek dopasowanych adiuwantów wspierających pokrycie liści, rozprzestrzenianie się oraz retencję fungicydu. Krople fungicydu dzięki optymalnej formulacji przywierają do liścia, co zapewnia optymalną ochronę przed chorobami grzybowymi nawet w trudnych warunkach pogodowych. Formulacja Pictora Revy oraz zawarte w nim substancje czynne sprawiają, że jest on odporny na degradację przez promieniowanie UV oraz zmywanie przez deszcz. Fungicyd ten wyróżnia elastyczny termin stosowania i można go stosować od fazy BBCH 57 do 75. Infekcje patogenami w okresie kwitnienia rzepaku występują w zależności od warunków atmosferycznych, w związku z tym czas na wykonanie zabiegu jest zazwyczaj bardzo krótki. Zalecana dawka produktu Pictor Revy to 1 l/ha w fazie pełni kwitnienia rzepaku, gdy opadają pierwsze płatki kwiatowe.