AktualnościPolecane

Kwitnienie rzepaku a stres związany z zimnem

Rzepak w fazie kwitnienia wykazuje bardzo dużą wrażliwość na negatywne zjawiska pogodowe, które mają wpływ na ilość zawiązanych łuszczyn i nasion, a tym samym na plon rzepaku. Przed nami „Zimni Ogrodnicy”, a stres związany z zimnem lub chłodem jest jednym z najważniejszych stresów abiotycznych, które mogą wpływać na wzrost i rozwój upraw.

Jednym z takich negatywnych zjawisk pogodowych, jakie miało miejsce w nocy z 11-12 maja 2020 roku (w północno-wschodniej Polsce) były opady śniegu. Kilkucentymetrowa warstwa mokrego śniegu utrzymywała przez kilka godzin. Takie anomalie pogodowe mogą spowodować, że rzepaki powtórnie zakwitną i będą nierównomiernie dojrzewały. Oprócz tego mogą pojawić się problemy utrzymaniem zdrowotności łanów rzepaku, zwłaszcza tych polegniętych przez majowy śnieg.
Innym czynnikiem negatywnie wpływających na plon rzepaku są wahania temperatury, z którymi mamy ostatnio do czynienia. Temperatura warunkuje termin kwitnienia oraz determinuje jego jakość. Duże różnice temperatur między dniem a nocą mają wpływ na liczbę płodnych kwiatków, a w rezultacie na plon końcowy rzepaku. W nocy temperatura spada do 0°C, natomiast w ciągu dnia rośnie do ponad 20°C. Tak duże wahania temperatur wywołują stres cieplny i w konsekwencji powodują zmiany w metabolizmie roślin.
Kolejną anomalią pogodową wpływająca na plon rzepaku są przymrozki, które są najgroźniejsze w okresie kwitnienia. Przymrozki są przyczyną deformacji i uszkodzenia pędów. Uszkodzenia w zależności od wielkości mogą mieć wpływ na tworzenie kwiatostanu oraz stopień wykształcenia łuszczyn i nasion. Przymrozek powoduje zniszczenie poszczególnych kwiatów lub młodych zawiązków łuszczyn. Rośliny więdną i tracą turgor. Przemrożone organy zamierają i odpadają.

Ograniczone procesy metaboliczne są powszechnymi konsekwencjami stresu zimna u roślin i wywołują negatywne skutki, takie jak:
– zahamowanie wzrostu
– osłabienie ścian komórkowych,
– zmniejszenie wchłaniania i translokacja wody i składników odżywczych
–  utratę turgoru oraz więdnięcie roślin, nawet gdy wilgotność gleby jest wystarczająca,
– zrzucanie kwiatów,
– zamieranie pąków,
– zmniejszenie zapasów cukrów i energii; zarówno w wyniku zmniejszonej produkcji cukru, jak i ich zwiększonego wykorzystania przez roślinę w chłodnych okresach.

Jak zatem chronić rzepak w warunkach stresowych?
Aby poradzić sobie z stresem zimna można zastosować biostymulatory, które zapobiegają stresowi abiotycznemu. Najlepiej stosować je zapobiegawczo 7-10 dni przed wystąpieniem stresu , aby przygotować rośliny do ochrony przed negatywnymi skutkami niskich temperatur. Jeżeli ktoś nie zdążył zastosować biostymulatorów zapobiegawczo może wykorzystać inne produkty polecane do stosowania podczas i po stresie zimna. Mogą to być np. produkty oparte na wolnych aminokwasach typu L-α, takie jak Delfan Plus lub Vegenergy, mają one silne działanie lecznicze po stresie abiotycznym. Zróżnicowany i dobrze zbilansowany udział wolnych aminokwasów L-α i ich wysoka zawartość (tj. Aminogram), zapewniają natychmiastowe źródło energii do wykorzystania przez rośliny do przetrwania stresu abiotycznego i odbudowy po jego przeminięciu. Produkty o działaniu kuracyjnym wzmacniają formowanie białek w roślinie, które podnoszą tolerancję na chłód oraz przyspieszają odbudowę funkcjonowania roślin po stresie.

Fot. AdobeStock

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X