AktualnościPolecane

Łączne stosowanie agrochemikaliów

AdobeStock

Jednym ze sposobów optymalizujących stosowanie środków ochrony roślin jest ich łączne stosowanie w mieszaninie opryskowej, co pozwala podczas jednego przejazdu wykonać dwa lub więcej zabiegów. Takie stosowanie środków posiada wiele zalet ułatwiających organizację pracy oraz przynoszących oszczędności. 

Podstawą możliwości łącznego stosowania środków ochrony roślin ze sobą, czy z nawozami dolistnymi jest etykieta stosowania środka ochrony roślin. Na etykiecie mogą być podane również informacje dotyczące przeciwwskazań w łączeniu określonych produktów. Należy również pamiętać, że producent środka ochrony roślin ponosi odpowiedzialność w przypadku braku skuteczności zabiegu. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy środek został zastosowany zgodnie z etykietą, natomiast nie dotyczy innych zastosowań w tym łącznego stosowania z innymi środkami, jeżeli nie jest to uwzględnione w etykiecie. Odpowiedzialność wtedy ponosi wykonujący zabieg (rolnik) i nie ma on podstaw do wystąpienia o odszkodowanie. Dlatego należy być ostrożnym przy dowolności łączenia agrochemikaliów. Trzeba również pamiętać, że w wielu przypadkach produkowane środki ochrony roślin zawierają już więcej niż jedną substancję czynną.

Podczas konferencji  „Akademia Rzepaku – rzepak po zimie” prof.  Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu  zwrócił uwagę na przygotowanie cieci użytkowej.
Posłuchajcie fragmentu prezentacji:

X