AktualnościOchronaPolecane

Larwy pryszczarka w łuszczynach rzepaku

Fot. Rapool

Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu 29.05.2020 r. wydał komunikat o występowaniu licznych larw pryszczarka kapustnika w łuszczynach rzepaku. Larwy są wielkości 2-3 mm. Instytut informuje również, że docierają do nich sygnały z różnych rejonów kraju o licznym występowaniu tego szkodnika.

Opis szkodnika

Fot. Rapool

Larwa długości do 2-3 mm, początkowo szklista biała, później żółtawa, następnie żółtopomarańczowa, a niekiedy czerwonawa. Nie ma odnóży ani wyodrębnionej głowy.

Szkodliwość

Stadium szkodliwym jest larwa rozwijająca się w łuszczynach. W jednej łuszczynie może znajdować się 180 larw, które wysysają soki z nasion oraz wewnętrznych ścian łuszczyn.

Fot. Rapool

Żerowanie larw powoduje żółknięcie, deformowanie się i w rezultacie pękanie oraz osypywanie się zwykle wszystkich nasion z łuszczyny. Powoduje to duże straty oraz prowadzi do powstania samosiewów. Głównych uszkodzeń w uprawie rzepaku ozimego dokonuje pierwsze pokolenie pryszczarka kapustnika, a najwięcej uszkodzeń występuje w pasie brzegowym plantacji. Największym zagrożeniem dla upraw rzepaku jest liczne i jednoczesne wystąpienie chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika.

 

Sposób lustracji
W zależności od wielkości pola analizować 100–150 roślin w różnych punktach plantacji, oddalonych od siebie o około 20 m. W jednym punkcie analizować po 10 roślin, strząsając muchówki z pąków kwiatowych i kwiatów do czerpaka entomologicznego. Do obserwacji nalotu muchówek na plantację przydatne mogą być również żółte naczynia.

Próg ekonomicznej szkodliwości
1 muchówka pryszczarka na 1 roślinie, natomiast przy silnym wystąpieniu chowacza podobnika – 1 muchówka pryszczarka na 3-4 roślinach. Wartością progową jest również stwierdzenie średnio 5 uszkodzonych łuszczyn na 1 roślinie.

Zwalczanie larw pryszczarka kapustnika
Zwalczanie larw jest trudne, gdyż żerują one w łuszczynach, które stanowią naturalną barierę chroniącą je przed działaniem substancji czynnych. Jednocześnie w wielu regionach rzepak jest w fazie końca kwitnienia, a więc wybór substancji czynnych jest niewielki ze względu na nadal odwiedzające rzepak zapylacze. Zabieg będzie można wykonać po przekwitnięciu rzepaku (BBCH>69). Zabieg taki należy wykonać wieczorem, gdyż w łanie będzie jeszcze niewielki udział kwiatów odwiedzanych przez pszczoły.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X