AktualnościOchronaPolecane

Mączniak na liściach rzepaku – komunikat IOR

Fot. IOR Poznan

W Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze na liściach rzepaku zauważono nalot świadczący o rozwoju mączniaka. Objawy chorobowe (delikatny, szarobiały nalot) zaobserwowano zarówno na dolnej jak i górnej stronie blaszki liściowej. Chore liście mają utrudnione procesy asymilacji i są źródłem infekcji innych organów.

Fot. IOR Poznań

Mączniak rozwija się podczas ciepłej pogody, już jesienią. Obfite nawożenie azotowe i zbyt duża gęstość siewu sprzyjają rozwojowi choroby. Źródłem infekcji są resztki pożniwne, samosiewy rzepaku i chwasty. Biały nalot, początkowo luźny potem zwarty, pojawiający się na powierzchni zainfekowanych organów tworzy grzybnię i owalne zarodniki konidialne. Patogen najczęściej rozprzestrzenia się przez zarodniki konidialne przenoszone przez wiatr.

Występowanie sprawcy choroby można ograniczać, przestrzegając zasad prawidłowej agrotechniki, takich jak: odpowiedni płodozmian, właściwa norma wysiewu nasion oraz racjonalne nawożenie. W przypadku silnego porażenia roślin istnieje możliwość opryskiwania roślin fungicydami.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X