AktualnościOchronaPolecane

Mapa prognozowania zagrożenia suchą zgnilizną

W walce z suchą zgnilizną kapustnych ważne jest, aby rozpocząć ją na samym początku choroby. Dlatego Corteva Agriscience Poland przygotowała narzędzie do monitorowania tego zagrożenia – Mapę prognozowania zagrożenia suchą zgnilizną. Dzięki temu narzędziu na bieżąco obserwować można, czy pola rzepaku są zagrożone. 

Sucha zgnilizna kapustnych jest chorobą wywoływaną przez grzyby. Objawia się w postaci jasnobrunatnych, czasem również białych plam o owalnym kształcie z brunatną obwódką a na plamach tych występują czarne punkciki – owocniki grzyba. W pełni dojrzałe owocniki uwalniane są w deszczowe dni i rozprzestrzeniają się w powietrzu. W zależności od ich stężenia uzależnione jest prawdopodobieństwo zarażenia.

Badanie stężenia zarodników workowych grzybów jest podstawową działalnością Systemu prognozowania epidemii chorób SPEC, na którym oparta jest nasza mapa zagrożeń. Dzięki informacjom dostarczonym przez system każdy rolnik może sam sprawdzić czy w regionie, w którym gospodaruje, istnieje ryzyko pojawienia się suchej zgnilizny kapustnych, a w związku z tym czy należy wykonać zabieg fungicydowy w uprawianym rzepaku ozimym.

Aktualną mapę prognozowania zagrożenia suchą zgnilizną znaleźć można pod adresem:

https://www.e-pole.pl/mapa-prognozowania-zagrozenia-sucha-zgnilizna.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X