AktualnościOchronaPolecane

Masowe występowanie słodyszka w Wielkopolsce

06_RAPSGLANZK_C

Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu wydał komunikat o masowym występowaniu słodyszka rzepakowego na plantacjach rzepaku w Wielkopolsce.

Jednocześnie IOR przypomina, że plantacje rzepaku należny monitorować ze zwiększoną częstotliwością, pamiętając o umieszczaniu żółtych naczyń na wysokości roślin, w celu wyznaczenia terminu stosowania zabiegów chemicznych.

Fot. Rapool

Występowaniu chrząszczy słodyszka rzepakowego na roślinach rzepaku sprzyja ciepła pogoda.
Szkodliwe są chrząszcze, które przegryzają pąki w celu pozyskania pyłku, będącego ich pokarmem, często przy tym niszcząc słupek. Uszkodzone pąki żółkną, zasychają i opadają, pozostawiając jedynie szypułkę. Szczególnie groźny jest nalot chrząszczy na plantację w okresie pąkowania, gdy okresowo następuje spadek temperatury oraz zahamowanie rozwoju pąków – wówczas słodyszek rzepakowy powoduje największe straty. Chrząszcze nalatujące na plantację w okresie kwitnienia nie wyrządzają większych szkód, jednak mogą uszkadzać pąki na rozgałęzieniach bocznych, jeżeli te jeszcze nie zakwitły, są również pokoleniem rodzicielskim dla chrząszczy, które wystąpią w następnym roku. Larwy również żywią się pyłkiem, jednak nie wyrządzają większych szkód.

Próg ekonomicznej szkodliwości
Zwarty kwiatostan (BBCH 50–52) – 1–2 chrząszcze na jednej roślinie.
Luźny kwiatostan (BBCH 55–59) – 3–5 chrząszczy na jednej roślinie.

Zalecenia zwalczania słodyszka w rzepaku znajdziesz tutaj:

https://akademiarzepaku.pl/wp-content/uploads/2020/03/program_szkodniki.pdf

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X