AktualnościPolecaneWydarzenia

Międzynarodowy Dzień Rzepaku Eurorzepak 2023

Już po raz piąty w Minikowie odbył się Międzynarodowy Dzień Rzepaku Eurorzepak 2023.  Rozmowy koncentrowały się wokół wyzwań stojących przed producentami rzepaku w związku z aktualnymi regulacjami prawnymi oraz sytuacją na rynkach światowych.

– Rewolucja, którą zapoczątkowali rolnicy i producenci rzepaku, przyczyni się do zwiększenia udziału polskich producentów rzepaku przede wszystkim w produkcji biodiesela. Wpłynie również na zwiększenie liczby biogazowni i spółdzielni energetycznych w Polsce – podkreślił sekretarz stanu Janusz Kowalski.

Wiceminister Kowalski skierował również szczególne słowa uznania za zasługi w tworzeniu stabilnych ram prawnych dotyczących wykorzystania biopaliw w Polsce do Adama Stępnia, dyrektora generalnego Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Debata ekspercka

Nieodzownym punktem Międzynarodowego Dnia Rzepaku jest debata ekspercka, podczas której przedstawiciele organizacji producentów roślin oleistych zrzeszonych w Copa-Cogeca oraz European Oilseed Alliance z Polski Niemiec, Francji, Szwecji i Finlandii rozmawiali na temat perspektyw uprawy rzepaku w Europie. Zwracano uwagę na szanse, ale także wyzwania, które pojawiają się w tym kontekście w związku z realizacją unijnych celów środowiskowo-klimatycznych.

Podkreślano wpływ nowej WPR, w tym Europejskiego Zielonego Ładu, Strategii: Od pola do stołu i Bioróżnorodności oraz zagadnienia niskiej emisji dwutlenku węgla na przyszłość uprawy rzepaku w Europie.

Wnioski i rekomendacje

W wyniku międzynarodowej debaty sformułowano następujące wnioski i rekomendacje:

  1. Rzepak ozimy jest bardzo ważną rośliną w płodozmianie, zapewniającą bioróżnorodność wpisującą się w założenia europejskiej Strategii Od pola do stołu.
  2. Z przerobu nasion rzepaku jest uzyskiwana śruta rzepakowa, która stanowi niezbędny krajowy komponent białkowy dla realizacji plonu białkowego, zakładającego zmniejszenie uzależnienia Europy od importu śruty sojowej.
  3. Skala produkcji biopaliw stanowi kluczowy element stabilizujący popyt na nasiona rzepaku i zwiększający produkcję rodzimego białka roślinnego w postaci makuchu lub śruty rzepakowej.
  4. Rzepak ozimy ma ogromne znaczenie prośrodowiskowe jako najważniejsza roślina miododajna i niezastąpiony elementy krajobrazu.
  5. Doświadczenia związane z otwarciem europejskiego rynku dla produktów rolnych z Ukrainy, w tym rzepaku, powinny stanowić podstawowy element strategii państw UE dla przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską. Niezbędna jest tu solidarność wszystkich krajów UE.

Cykl wydarzeń

Eurorzepak 2023 rozpoczął cykl imprez realizowanych w ramach Kujawsko-Pomorskich Dni Pola Minikowo 2023, które są wydarzeniem towarzyszącym Krajowym Dniom Pola w Sielinku. Rolnicy mogli zobaczyć i ocenić odmiany rzepaku ozimego prezentowane przez hodowców na kolekcji w Minikowie oraz odwiedzić liczne stoiska firm z branży nasiennej, ochrony roślin, nawożenia i mechanizacji rolnictwa.

Organizatorzy

Międzynarodowy Dzień Rzepaku Eurorzepak 2023 zorganizowali wspólnie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju.

Źródło: MRiRW

X