AktualnościOchronaPolecane

Możliwe konsekwencje po powodziowe w rzepaku ozimym

Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, że powódź na południu Polski w okresie jesieni 2024 spowodowała ogromne zniszczenia i straty, których konsekwencje z pewnością będą wymagały czasu, pracy, energii i nakładów finansowych. Należy także pamiętać, że poza zabudowaniami, drogami, mostami, realne straty ponieśli także rolnicy. Część upraw będzie wymagała ponownych zasiewów (pszenica ozima, rzepak ozimy), wiele plantacji kukurydzy uległo całkowitemu zniszczeniu.

Niestety, niektóre zagrożenia mogą pojawić się później i zauważalne będą w okresie wiosennym 2025. Na południu Polski, w województwie opolskim, śląskim, dolnośląskim może wystąpić pogorszenie stanu fitosanitarnego upraw, a w szczególności dotyczy to rzepaku ozimego.

W ostatnich latach notowano tam obecność groźnej choroby – kiły kapusty, której zarodniki w normalnej sytuacji pogodowej mogą być przenoszone z wodą płynącą z różnorakich źródeł. Wszędzie, gdzie woda płynie przez grunty użytkowane rolniczo, obecność zarodników sprawcy kiły kapusty, powoduje rozprzestrzenienie się tej choroby na pola przylegające.

Sytuacja powodziowa spowodowała wystąpienie wód z naturalnych ich koryt i rozlała się wraz zarodnikami na bardzo duże powierzchnie, stwarzając dodatkowe niebezpieczeństwo szerszego rozprzestrzenia się patogena – Plasmodiophora brassicae, powodującego kiłę kapusty. Jest to ważne, ponieważ w tych rejonach i w tych województwach powódź spowodowała wiele szkód, a od lat choroba ta była obserwowana na wielu polach, gdzie uprawiany był rzepak i inne rośliny z rodziny kapustnych.

W związku z tym, należy zwrócić szczególną uwagę i monitorować uprawy rzepaku, które przetrwały powódź pod kątem obecności tej i innych chorób, tak aby w odpowiednim momencie podjąć stosowna kroki zapobiegawcze choroby.

W przypadku zauważenia niepokojących objawów czy wątpliwości służymy pomocą w kwestii rekomendacji sposobów zapobiegania rozprzestrzenia się ewentualnych chorób roślin. W razie pytań, wątpliwości można wysłać zapytania na adres SygnalizacjaAgrofagow@iorpib.poznan.pl.

Źródło: https://www.agrofagi.com.pl/

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X