Niestety, niektóre zagrożenia mogą pojawić się później i zauważalne będą w okresie wiosennym 2025. Na południu Polski, w województwie opolskim, śląskim, dolnośląskim może wystąpić pogorszenie stanu fitosanitarnego upraw, a w szczególności dotyczy to rzepaku ozimego.
W ostatnich latach notowano tam obecność groźnej choroby – kiły kapusty, której zarodniki w normalnej sytuacji pogodowej mogą być przenoszone z wodą płynącą z różnorakich źródeł. Wszędzie, gdzie woda płynie przez grunty użytkowane rolniczo, obecność zarodników sprawcy kiły kapusty, powoduje rozprzestrzenienie się tej choroby na pola przylegające.
Sytuacja powodziowa spowodowała wystąpienie wód z naturalnych ich koryt i rozlała się wraz zarodnikami na bardzo duże powierzchnie, stwarzając dodatkowe niebezpieczeństwo szerszego rozprzestrzenia się patogena – Plasmodiophora brassicae, powodującego kiłę kapusty. Jest to ważne, ponieważ w tych rejonach i w tych województwach powódź spowodowała wiele szkód, a od lat choroba ta była obserwowana na wielu polach, gdzie uprawiany był rzepak i inne rośliny z rodziny kapustnych.
W związku z tym, należy zwrócić szczególną uwagę i monitorować uprawy rzepaku, które przetrwały powódź pod kątem obecności tej i innych chorób, tak aby w odpowiednim momencie podjąć stosowna kroki zapobiegawcze choroby.
W przypadku zauważenia niepokojących objawów czy wątpliwości służymy pomocą w kwestii rekomendacji sposobów zapobiegania rozprzestrzenia się ewentualnych chorób roślin. W razie pytań, wątpliwości można wysłać zapytania na adres SygnalizacjaAgrofagow@iorpib.poznan.pl.
Źródło: https://www.agrofagi.com.pl/