AktualnościOdmianyPolecaneWydarzenia

Nowa genetyka – wyniki doświadczeń w uprawie rzepaku

7 listopada 2023 roku w Racocie k. Kościana odbyła się konferencja w ramach projektu Akademia Rzepaku. Tematem spotkania było podsumowanie sezonu oraz bieżąca ocena stanu plantacji rzepaku. W trakcie Akademii specjaliści z branży prezentowali także wyniki prowadzonych badań oraz nowe produkty w uprawie rzepaku.

Artur Kozera z RAPOOL Polska omówił wybrane wyniki badań agrotechnicznych prowadzonych na Platformach Doświadczalnych RAPOOL. Firma prowadzi prace badawcze w 5 lokalizacjach, są to: Stacja Doświadczalno-Hodowlana Saaten-Union w Spytkówkach, Stacja NPZ-Lembke w Grabonogu, PW Farol w Falęcinie oraz Stacje COBORU w Głubczycach i Pawłowicach. Założone doświadczenia obejmują dwa terminy siewu (optymalny i opóźniony), trzy poziomy wiosennego nawożenia azotem (100, 150, 200 kg/ha) oraz sześć odmian (BOGOTA F1, TEMPTATION F1, TEXAS F1, JUREK F1, Wzorzec TuYV oraz JANOSH F1).

Artur Kozera komentując wyniki badań, zwrócił uwagę, że w latach 2019-2021 poziom plonowania rzepaku z różnych terminów siewu był bardzo zbliżony, natomiast w latach 2022-23 rośliny z opóźnionego terminu siewu, plonowały lepiej niż te z optymalnego – uzyskano plon wyższy o 300 kg z hektara.

Innym ciekawym doświadczeniem omawianym przez prelegenta była ocena wpływu terminu zbioru na plon rzepaku. Opóźniony zbiór rzepaku przeprowadzono 5 sierpnia 2023 roku. Uzyskane wyniki pokazują, że rzepak zebrany w późniejszym terminie plonował o 600 kg z hektara więcej, niż ten zebrany 21 lipca 2023.  Jak podkreślał Kozera nowa genetyka daje wiele możliwości. Jest obecnie dostosowana do tego, że niektóre odmiany można wysiewać lub zbierać w opóźnionych terminach, jeżeli nie ma sprzyjających warunków do ich wykonania w optymalnym terminie. Nowe odmiany zawierają szereg cech prozdrowotnych, które pozwalają na budowanie wysokiego plonu nawet w stresowych warunkach.

Kolejnym zaprezentowanym doświadczeniem było zastosowanie w uprawie rzepaku preparatów biologicznych zawierających bakterie azotowe Azotobacter salinestris oraz bakterie Methylobacterium symbioticum. Produkty te aplikowano w dwóch terminach jesienią po wschodach rzepaku, w fazie 4 liści oraz wiosną po ruszeniu wegetacji. W wyniku doświadczeń stwierdzono wzrost plonowania rzepaku, przy czym wyższy uzyskano w pierwszym terminie siewu.

Na zakończenie Artur Kozera zapowiedział kolejne ciekawe badania, których wyniki będą prezentowane podczas następnych spotkań w ramach Akademii Rzepaku.
Przed rozpoczęciem konferencji oraz w czasie przerwy uczestnicy mogli obejrzeć interesujący film, o tym jak powstają nowe odmiany Rapool.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X