AktualnościNawożeniePolecane

O nawożeniu podczas Akademii Rzepaku w Knybawie

We wtorek 15 listopada 2022 r. w Knybawie k. Tczewa odbyła się konferencja w ramach projektu AKADEMIA RZEPAKU®. Organizatorami tego spotkania była firma Rapool Polska oraz portal www.akademiarzepaku.pl. Partnerami wydarzenia były firmy Basf Polska, Corteva Agriscience Poland oraz Timac Agro Polska. Głównym ekspertem był prof. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tematem spotkania była bieżąca sytuacja na plantacjach rzepaku oraz wiosenna ochrona i nawożenie. Partnerem Akademii w Knybawie była również firma ZA-ROL – lokalny dystrybutor kwalifikowanego materiału siewnego, środków ochrony roślin, nawozów i innych produktów do produkcji rolnej.

Strategia wiosennego nawożenia rzepaku

Jednym z prelegentów podczas Akademii Rzepaku był prof. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który przedstawił zagadnienie dotyczące strategii wiosennego nawożenia rzepaku. Prelegent zwrócił szczególna uwagę na zagadnie dotyczące fizjologii plonowania rzepaku. Jak podkreślał ekspert na początku trzeba się zapoznać z mechanizmami tworzenia plonu przez roślinę. Trzeba mieć świadomość, że tylko znajomość procesów formowania plonu zachodzących w roślinie pozwala na rozpoznanie faz krytycznych tworzenia tego plonu, co warunkuje ich kontrolę poprzez dobór odpowiedniej technologii uprawy, w tym nawożenia w danych warunkach gospodarowania. Kolejnym zagadnieniem poruszanym przez prof. Szczepaniaka była efektywność nawożenia azotem. Jak podkreślił prelegent azot będzie efektywny tylko wtedy, kiedy zadbamy o pobieranie tego składnika z gleby i przetwarzanie go w roślinie. Stąd też w strategii nawożenia rzepaku należy przede wszystkim kontrolować plonotwórcze działanie azotu. Kontrola ta w pierwszej kolejności polega na regulacji odczynu gleby oraz jej zasobności w przyswajalny fosfor i potas. A następnie na optymalizacji nawożenia azotem poprzez racjonalne ustalenie dawki nawozowej azotu, zwiększenie pobierania i efektywności plonotwórczej pobranego azotu poprzez bilansowanie azotu składnikami drugoplanowymi (M, S, Ca) oraz profilaktyczne stosowania mikroelementów (B, Mn, Mo, Cu, Zn, Fe).

 

Ocena kondycji roślin przed zimą i nawożenie rzepaku

Piotr Kotowski z firmy Timac Agro Polska przedstawił kilka ciekawych informacji z Top Serwisów rzepaku – przeprowadzonych w październiku 2022 roku. Pracownicy firmy Timac Agro odwiedzili ponad 750 gospodarstw, w których sprawdzali stan plantacji rzepaku oraz przeprowadzali lustrację roślin. Top Serwis rzepaku pozwala na uzyskanie szczegółowych i istotnych dla uprawy informacji, które bezpośrednio przekładają się na wzrosty plonów, m.in.: długość korzenia palowego, ilość zawiązków pędów, występowanie szkodników na korzeniach, średnica szyjki korzeniowej, przebarwienia borowe roślin oraz kondycje roślin przed zimą. Prelegent w swojej prezentacji przedstawił, jak wygląda sytuacja na polach, w różnych rejonach Polski. Na rzepaku występują choroby, takie jak sucha zgnilizna i czerń krzyżowych oraz szkodniki np. śmietka. Występują również przebarwienia liści, w wielu miejscach widoczny jest to efekt niedoboru składników pokarmowych, ale może to być również wpływ niskich temperatur.

Piotr Kotowski zaprezentował również nawozy z grupy FERTIACTYL, które działają zarówno dolistnie jak i doglebowo, silnie stymulują wzrost systemu korzeniowego, pobudzają roślinę do intensywnego wytwarzania korzeni włośnikowych, usprawniają pobieranie składników pokarmowych i zwiększają ich dostępność w glebie. Na zakończenie prezentacji Piotr Kotowski omówił gamę nowych produktów z portfolio firmy Timac Agro. Są to biostymulatory DNA Performance. Należą do nich m.in. takie produkty, jak: Genaktis, Irys i Seactiv. Produkty te mają wpływać na rośliny stymulująco, odpowiednio odżywić, przygotować na warunki stresowe, a przede wszystkim wykorzystać potencjał genetyczny roślin. Dzięki kompleksom biostymulującym działają one na poziomie komórkowym usprawniając ich funkcjonowanie nawet w czasie stresu. Genaktis wyzwala potencjał genetyczny roślin, wywołując nadekspresję ponad 2000 genów. Poprzez takie celowe działanie wypływa na wielkość i jakość plonu, maksymalizując wykorzystanie potencjału genetycznego roślin. Irys wpływa na rozwój systemu korzeniowego, efektywniejsze pobieranie składników pokarmowych oraz dostarcza energię potrzebną roślinie do przeprowadzania procesów metabolicznych. Specjalna formulacja powoduje, że składniki aktywne uwalniane są dopiero w kontakcie z roślinami. Produkty z gamy Seactiv (dawne Fertilideary) ułatwiają pobieranie nawozów oraz mikroelementów oraz wspierają rośliny w warunkach stresowych. Dzięki kompleksowi biostymulującemu rośliny są lepiej odżywione i lepiej sobie radzą ze stresem przez cały okres wzrostu generując wyższe i lepszej jakości plony.

X