AktualnościPolecane

Ocena stanu plantacji rzepaku – Akademia Rzepaku, Krzemieniewo 30.11.2021 r.

We wtorek 30 listopada  2021 r. odbyła się konferencja w ramach projektu „Akademia Rzepaku”. Organizatorami spotkania byli firma Rapool Polska oraz portal www.akademiarzepaku.pl. Partnerami spotkania były firmy Corteva Agriscience Poland oraz TIMAC AGRO Polska. Producenci rzepaku uczestniczący w spotkaniu mieli okazję wysłuchać zaproszonych ekspertów i partnerów, którzy kompleksowo omówili zagadnienia dotyczące uprawy rzepaku. Tematem spotkania była bieżąca sytuacja na rynku rzepaku, ochrona i nawożenie.

Piotr Kotowski z firmy Timac Agro Polska przedstawił kilka ciekawych informacji z  Top Serwisów rzepaku 2021 – przeprowadzonych  w ostatnich tygodniach października.  Pracownicy firmy Timac Agro odwiedzili 877 gospodarstw, w których sprawdzali stan plantacji rzepaku oraz przeprowadzali lustrację roślin.

Top Serwis rzepaku pozwala na uzyskanie szczegółowych i istotnych dla uprawy informacji, które bezpośrednio przekładają się na wzrosty plonów, m.in.:
  • jak termin siewu wpływa na plonowanie,
  • jakie pH gleby jest najlepsze dla rzepaku,
  • jak liczba liści jesienią wpływa na plon,
  • jaki system korzeniowy jest optymalny.

Top Serwisy przeprowadzono na polach, na których przedplonem były głównie zboża – 86%. System uprawy to głównie uprawa orkowa 73%, ale również bezorkowa, jak i strip-till.

 

Jak wygląda sytuacja na polach, w różnych rejonach Polski przedstawiają poniższe slajdy.

 

 

Na zakończenie prezentacji Piotr Kotowski wskazał co należy zrobić aby wiosną rzepak mógł ruszyć z maksymalną siłą. Według prelegenta trzeba ocenić kondycję rzepaku, następnie zabezpieczyć rośliny przed ewentualnymi stresami, które pojawią się po ruszeniu wegetacji. Kolejny krok to zastosowanie nawozów, które zapewnią efekty mimo słabego ulistnienia rośliny. Piotr Kotowski podkreślał, że należy zrobić wszystko, aby to nawóz czekał na roślinę, a nie odwrotnie, aby rośliny mogły jak najlepiej wykorzystać nawożenie N, K, S , Mg, które zastosowano.

Przedstawiciel firmy Timac Agro zalecał zastosowanie nawozów z grupy  FERTIACTYL , które działają zarówno dolistnie jak i doglebowo, silnie stymulują wzrost systemu korzeniowego,  pobudzają roślinę do intensywnego wytwarzania korzeni włośnikowych,  usprawniają pobieranie składników pokarmowych i zwiększają ich dostępność w glebie. Bardzo istotnym jest również wpływ na poprawę funkcjonowania gleby – strukturę, życie biologiczne, retencję wody. Przedłużają też żywotność chlorofilu, zwiększając efektywność fotosyntezy. Przedstawiony został również nawóz azotowy dedykowany dla rzepaku Sulfammo 23 N-process, który zawiera składniki zdecydowanie poprawiające efektywność nawożenia azotowego również azotu dostarczonego z innych źródeł.

 

X