AktualnościOchronaPolecane

Ochrona fungicydowa rzepaku – nowości od Basf

4 kwietnia w Ostaszewie w ramach Akademii Rzepaku odbyła się konferencja. Producenci rzepaku uczestniczący w spotkaniu mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów z zakresu hodowli i ochrony roślin przed szkodnikami oraz chorobami. Bardzo ważnym tematem związanym z uprawą rzepaku jest jego regulacja oraz ochrona przed chorobami. Temat ochrony fungicydowej rzepaku przed chorobami omówił Zbigniew Łukomski z firmy BASF, który przedstawił nowe produkty na sezon 2024.

Architekt®

Jednym z tych produktów jest Architect – fungicyd z funkcją regulatora wzrostu. Polecany do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie rzepaku przed suchą zgnilizną kapustnych, czernią krzyżowych, białą plamistością liści. Środek można stosować wiosną od początku fazy wzrostu pędu głównego rzepaku (początek wydłużania łodygi) do fazy żółtego pąka (BBCH 30–59), a także jesienią od fazy 3 liści rzepaku do końca fazy formowania rozety (BBCH 13-20). Zabieg wykonany wiosną wpływa na zmianę pokroju roślin oraz zahamowanie wzrostu pędu głównego, co zapobiega wyleganiu roślin i ogranicza ewentualne straty w plonie. Środek zawiera trzy substancje czynne piraklostrobine, chlorek mepikwatu i proheksadion wapnia. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania to 2,0 l/ha. Zaleca się jego stosowanie łącznie z preparatem Turbo, który jest już zawarty w paku handlowym. Turbo to wysoce oczyszczony siarczan amonu, który obniża pH i wspomaga działanie środka Architect. Dawka zalecana wiosną to 1,2 l/ha + Turbo w dawce 0,6 l/ha, natomiast dawka jesienią to 1,5 l/ha + Turbo w dawce 0,75 l/ha.

Slajd z prezentacji, Akademia Rzepaku 04.04.2024 r.

Pictor® Revy

Nowością w ofercie firmy BASF jest również Pictor Revy – następca znanego od wielu lat fungicydu Pictor 400 SC. Jest to środek o działaniu układowym, polecany do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie rzepaku przed zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych, mączniakiem prawdziwym kapustowatych. Środek zawiera dwie substancje czynne: mefentriflukonazol oraz boskalid. Ponadto fungicyd ten ma unikalną formulację SC+, która została stworzona na bazie wody z substancjami czynnymi w formie krystalicznej, co umożliwia powolne uwalnianie na powierzchni liści. Dodatek dopasowanych adiuwantów wspiera pokrycie, rozprzestrzenianie się oraz retencję fungicydu. Krople fungicydu dzięki optymalnej formulacji przywierają do liścia.
Fungicyd ten wyróżnia również elastyczny termin stosowania. Infekcje pojawiają się już od początku kwitnienia rzepaku (BBCH 57–63), dlatego zabiegi w tej fazie wykonuje się najczęściej. Jednak rośliny mogą być także porażone w fazie pełni kwitnienia (BBCH 63–67), kiedy czas na wykonanie zabiegu jest zazwyczaj bardzo krótki. Pictor Revy można aplikować od początku kwitnienia, aż do fazy wykształcania 50% łuszczyn rzepaku. Zalecana dawka stosowania to 1 l/ha.

Slajd z prezentacji, Akademia Rzepaku 04.04.2024 r.
X