AktualnościOchronaOdmianyPolecaneWydarzenia

Ochrona rzepaku przed chorobami i szkodnikami oraz odmiany rzepaku

We wtorek 15 listopada 2022 r. w Knybawie k. Tczewa odbyła się konferencja w ramach projektu AKADEMIA RZEPAKU®. Organizatorami tego spotkania byli – firma Rapool Polska oraz portal www.akademiarzepaku.pl. Partnerami wydarzenia były firmy Basf Polska, Corteva Agriscience Poland oraz Timac Agro Polska. Tematem spotkania była bieżąca sytuacja na plantacjach rzepaku oraz wiosenna ochrona i nawożenie. Partnerem Akademii w Knybawie była również firma ZA-ROL – lokalny dystrybutor kwalifikowanego materiału siewnego, środków ochrony roślin, nawozów i innych produktów do produkcji rolnej.

Fungicydowa ochrona rzepaku ozimego wiosną

Temat związany z wiosenną ochroną rzepaku przed chorobami omówił Maciej Baczyński z BASF Polska. Ekspert zwrócił uwagę na fakt, że w tym roku były bardzo trudne warunki do siewu rzepaku. W wielu rejonach było bardzo sucho, w innych występowały intensywne opady deszczu, które spowodowały nierównomierne wschody, a nawet powstanie skorupy, przez którą rzepak nie miał możliwości równomiernych wschodów. Mimo tak niekorzystnych warunków pogodowych rzepak w tym roku wygląda dobrze i już teraz należy pomyśleć o ochronie wiosennej. Maciej Baczyński zaleca zastosowanie fungicyd Caryx 240 SL, który zawiera innowacyjną kombinację substancji czynnych (metkonazol i chlorek mepikwatu) i substancji wspomagających. Caryx stosowany po ruszeniu wegetacji wiosennej skutecznie ogranicza wzrost pędu głównego rzepaku, jednocześnie stymuluje rośliny do wzrostu pędów bocznych oraz systemu korzeniowego. Caryx hamuje wzrost i rozwój chorób powodowanych przez grzyby, takich jak sucha zgnilizna kapustnych, szara pleśń, czerń krzyżowych. Działanie tego fungicydu w odróżnieniu od produktów triazolowych, jest w mniejszym stopniu zależne od przebiegu pogody i temperatury. Bezpiecznie i skutecznie działa już od 5°C. Po zastosowaniu bardzo szybko jest wchłaniany przez rośliny i nie ma ryzyka jego zmycia przez deszcz.

Kolejnym produktem proponowanym przez naszego eksperta do ochrony fungicydowej rzepaku wiosną jest Pictor 400 SC. Jest to najbardziej innowacyjny fungicyd do ochrony rzepaku przed zgnilizną twardzikową oraz czernią krzyżowych. Zawiera dwie substancje czynne dimoksystrobina (substancja z grupy strobiluryn) oraz boskalid (substancja z grupy karboksyamidów). Dzięki unikalnemu połączeniu dwóch substancji czynnych produkt ten wykazuje długotrwałą aktywność grzybobójczą oraz wpływa pozytywnie na fizjologię roślin rzepaku. Preparat należy stosować w czasie kwitnienia, gdy zaczynają opadać pierwsze płatki kwiatowe. Jest to okres, w którym rośliny może zaatakować zgnilizna twardzikowa oraz czerń krzyżowych. Maciej Baczyński rekomendował stosowanie środka Pictor 400 SC w dawce 0,5 l/ha w fazie BBCH 57–65.

Ochrona rzepaku przed szkodnikami we wczesnej fazie rozwoju

Przemysław Gawlas z firmy Cortana Agriscience Poland zaprezentował najbardziej kompleksową insektycydowa zaprawę nasienną Lumiposa™ 625 FS. Jest to insektycyd przeznaczony do przemysłowego zaprawiania nasion rzepaku. Zawiera substancję czynną cyjanotraniliprol (związek z grupy antranoidowych diamidów) nalężącą do grupy IRAC 28. Zwalcza kluczowe, gryzące szkodniki rzepaku ozimego, w tym śmietkę kapuścianą, pchełkę rzepakową i pchełki ziemne oraz gnatarza rzepakowca. Zalecana dawka środka to 40 ml na 500–600 tys. nasion rzepaku. Przedstawiciel firmy Corteva zaprezentował również wyniki badań przeprowadzone w Polsce z zastosowaniem zaprawy Lumiposa™ 625 FS. Na ich podstawie stwierdzono, że środek ten skutecznie chroni rośliny już od najwcześniejszych faz rozwojowych do fazy BBCH 13–14. Efekt działania środka pozwala uzyskać wyraźnie mocniejsze rośliny o świetnym wigorze początkowym, co przekłada się na zdecydowanie lepsze przezimowanie rzepaku. Zaprawa nie wpływa na prawidłowe kiełkowanie nasion rzepaku ozimego. Testy przeprowadzone na 40 różnych partiach materiału siewnego o różnym czasie przechowywania, potwierdziły bezpieczeństwo materiału siewnego również po przechowaniu. Ekspert podkreślił szczególnie wysoką skuteczność Lumiposy na śmietkę kapuścianą, co w kontekście zwiększającej się jej presji, będzie bardzo istotnym elementem w ochronie plantacji rzepaku w kolejnych latach.

Trendy na rynku rzepaku w Polsce i na Świecie oraz odmiany rzepaku

Artur Kozera z Rapool Polska przedstawił sytuację dotyczącą rynku rzepaku w Polsce i na świecie. Jak podaje prelegent według ostatnich danych, opublikowanych przez GUS, w Polsce rzepak zebrano z powierzchni ok. 1 mln 50 tys. ha. Zbiory rzepaku w Polsce w 2022 roku są szacowane na 3,7 mln ton, to jest 15% więcej w porównaniu do 2021 roku. Według danych statystycznych z różnych źródeł, obecnie w naszym kraju rzepak jest uprawiany na powierzchni ok. 1 mln 100 tys. ha. Średnie plony rzepaku w Polsce w 2022 roku wynosiły 34 dt/ha. Światowa produkcja rzepaku jest większa niż pierwotnie przewidywano. Prognozuje się, że osiągnie rekordową wartość 76,2 miliona ton w sezonie 2022/23, co stanowi wzrost o 9,6 miliona ton, czyli 14% więcej w porównaniu z minionym rokiem. Jak podaje Kozera wzrost powierzchni uprawy w Australii o 0,4 mln ha w tym roku może wpłynąć na wyższe zbiory w tym kraju, do co najmniej 7,1 mln ton (wobec 6,9 mln t w 2021 r.), przy założeniu spadku średnich plonów o około 8% ze względu niekorzystne warunki pogodowe. na W Indiach, wbrew początkowym szacunkom spadku powierzchni uprawy, siewy rzepaku będą prawdopodobnie w tym sezonie nadal rosły utrzymując produkcję na niezmienionym poziomie około 10,3 mln ton. Wyższe są także szacunki dotyczące plonów w Kanadzie, Rosji i USA. Wszystkie te czynniki będą oddziaływały na ceny rzepaku na rynku w Polsce.
Na zakończenie prezentacji Artur Kozera z firmy Rapool Polska zaprezentował kolekcję odmian rzepaku. Szczególną uwagę zwrócił na odmianę TEMPTATION F1 oraz nowości 2022 – odmiany JUREK F1.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X