AktualnościOchronaPolecane

Pierwsze kolonie mszycy brzoskwiniowej na rzepaku

W Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze zaobserwowano pierwsze kolonie mszycy brzoskwiniowej na roślinach rzepaku. Stadium szkodliwym mszycy są osobniki dorosłe i larwy.

Opis szkodnika
Osobniki dorosłe uskrzydlone mają 2,3-2,5 mm długości. Głowa, czułki i tułów są czarne, a odwłok oliwkowozielony. Na odwłoku znajduje się duża plama z  jedną lub dwiema przepaskami. Syfony lekko rozdęte, czułki sięgają syfonów. Skrzydła przezroczyste i długie.
Osobniki bezskrzydłe długości do 1,8-1,9 mm, owalne, niemal eliptyczne, zielonożółte, zielone lub różowe.

 

Fot. Rapool

Szkodliwość
Mszyca brzoskwiniowa rozwija w ciągu roku kilka, a niekiedy kilkanaście pokoleń. Stadium zimującym są jaja na żywicielach pierwotnych. Wiosną z jaj wylęgają się bezskrzydłe samice, które rozmnażają się dzieworodnie. Już w drugim pokoleniu pojawiają się uskrzydlone samice – migrantki, które przelatujące na żywicieli wtórnych. W maju mszyce całkowicie opuszczają żywicieli pierwotnych. Osobniki dorosłe jak i kolonie larw uszkadzają bezpośrednio zielone części roślin. Żerują przede wszystkim na dolnej stronie blaszki liściowej. Bardzo duża liczebność może doprowadzić do więdnięcia i żółknięcia liści, a nawet zamierania całych roślin. Groźna jest również pośrednia szkodliwość związana z możliwością przenoszenia wirusów. Gatunek jest jednym z głównych wektorów wirusa żółtaczki rzepy (TuYV). Silne infekcje mogą wpływać na obniżenie plonu a także spadek jego jakości.

Próg ekonomicznej szkodliwości
2 kolonie mszyc na 1 m² na brzegu pola. W przypadku zagrożenia chorobami wirusowymi zaobserwowanie pierwszych osobniki w początkowych fazach rozwojowych rzepaku.

Monitoring występowania
Do monitorowania obecności mszycy brzoskwiniowej stosuje się obserwacje bezpośrednie (obserwacje wzrokowe), które należy prowadzić w różnych punktach pola szczególnie w pasie brzeżnym. Do obserwacji nalotu osobników uskrzydlonych można wykorzystać żółte naczynia lub żółte tablice lepowe.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X