AktualnościOchronaPolecane

Pierwsze kolonie mszycy brzoskwiniowej na rzepaku

W Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze zaobserwowano pierwsze kolonie mszycy brzoskwiniowej na roślinach rzepaku. Stadium szkodliwym mszycy są osobniki dorosłe i larwy.

Opis szkodnika
Osobniki dorosłe uskrzydlone mają 2,3-2,5 mm długości. Głowa, czułki i tułów są czarne, a odwłok oliwkowozielony. Na odwłoku znajduje się duża plama z  jedną lub dwiema przepaskami. Syfony lekko rozdęte, czułki sięgają syfonów. Skrzydła przezroczyste i długie.
Osobniki bezskrzydłe długości do 1,8-1,9 mm, owalne, niemal eliptyczne, zielonożółte, zielone lub różowe.

 

Fot. Rapool

Szkodliwość
Mszyca brzoskwiniowa rozwija w ciągu roku kilka, a niekiedy kilkanaście pokoleń. Stadium zimującym są jaja na żywicielach pierwotnych. Wiosną z jaj wylęgają się bezskrzydłe samice, które rozmnażają się dzieworodnie. Już w drugim pokoleniu pojawiają się uskrzydlone samice – migrantki, które przelatujące na żywicieli wtórnych. W maju mszyce całkowicie opuszczają żywicieli pierwotnych. Osobniki dorosłe jak i kolonie larw uszkadzają bezpośrednio zielone części roślin. Żerują przede wszystkim na dolnej stronie blaszki liściowej. Bardzo duża liczebność może doprowadzić do więdnięcia i żółknięcia liści, a nawet zamierania całych roślin. Groźna jest również pośrednia szkodliwość związana z możliwością przenoszenia wirusów. Gatunek jest jednym z głównych wektorów wirusa żółtaczki rzepy (TuYV). Silne infekcje mogą wpływać na obniżenie plonu a także spadek jego jakości.

Próg ekonomicznej szkodliwości
2 kolonie mszyc na 1 m² na brzegu pola. W przypadku zagrożenia chorobami wirusowymi zaobserwowanie pierwszych osobniki w początkowych fazach rozwojowych rzepaku.

Monitoring występowania
Do monitorowania obecności mszycy brzoskwiniowej stosuje się obserwacje bezpośrednie (obserwacje wzrokowe), które należy prowadzić w różnych punktach pola szczególnie w pasie brzeżnym. Do obserwacji nalotu osobników uskrzydlonych można wykorzystać żółte naczynia lub żółte tablice lepowe.

X