AktualnościOchronaPolecane

Pierwsze mszyce na rzepaku

Na młodych roślinach rzepaku pojawiły się pierwsze osobniki mszyc. Jest to sygnał do ich zwalczania, gdyż owady te są wektorami wirusa żółtaczki rzepy (TuYV).

Mszyce szybko się namnażają i mogą bardzo długo nalatywać i rozwijać się na rzepaku – szczególnie podczas ciepłej jesień. Najgroźniejszy w skutkach jest liczny pojaw w pierwszych fazach rozwojowych rzepaku.

Osobniki dorosłe uskrzydlone są długości 2-2,4 mm, ciemnobrunatne, mają odwłok barwy zielonej z ciemnymi plamkami, nalot woskowy. Mają skrzydła przezroczyste i długie. Osobniki bezskrzydłe długości 2-2,6 mm, ciało zielonożółte, na stronie grzbietowej dwa rzędy ciemnych plamek. Na ciele szarobiały lub niebieskawy nalot woskowy.

Fot. Rapool

Próg ekonomicznej szkodliwości: to 2 kolonie mszyc na 1 m2  – na brzegu pola., a w przypadku zagrożenia chorobami wirusowymi zaobserwowanie pierwszych osobników w początkowych fazach rozwojowych rzepaku.

Do monitorowania obecności mszyc stosuje się obserwacje bezpośrednie (obserwacje wzrokowe), które należy prowadzić w różnych punktach pola szczególnie w pasie brzeżnym. W każdym punkcie należy policzyć kolonie mszyc występujące na 1 losowo wybranym metrze rzędu. W sumie należy przeanalizować 12-16 punktów w zależności od wielkości pola. 4 mb rzędu należy traktować jak 1 m2, po wykonanych obserwacjach należy obliczyć ilość kolonii na 1 m2.

Fot. Rapool

Mszyce żerują wysysają soki z komórek roślin, tworząc zwarte kolonie. Początkowo żerują na górnej części pędu głównego, następnie na pędach bocznych, liściach i łuszczynach, w rezultacie opanowują cała roślinę.  Osobniki dorosłe oraz larwy uszkadzają bezpośrednio zielone części roślin. Żerują przede wszystkim na dolnej stronie blaszki liściowej. Bardzo duża liczebność może doprowadzić do więdnięcia i żółknięcia liści, a nawet zamierania całych roślin. Groźna jest również pośrednia szkodliwość związana z możliwością przenoszenia wirusów. Gatunek jest jednym z głównych wektorów wirusa żółtaczki rzepy (TuYV). Silne infekcje mogą wpływać na obniżenie plonu, a także spadek jego jakości.

Fot. Rapool

Mszycę należy zwalczać  po przekroczeniu progu ekologicznej szkodliwości, podczas licznego pojawu szkodnika,  co przypada zwykle  od września do listopada. Lista środków do zwalczania mszyc w fazie BBCH 10-17 (rozwój liści) to:

PYRETROIDY – najskuteczniej działają w temperaturze poniżej 20°C
Decis 2,5 EC (deltametryna) w dawce 0,35 l/ha
Decis Mega 50 EW (deltametryna) w dawce 0,15 l/ha
Delta 50 EW (deltametryna) w dawce 0,15 l/ha
Delta-Glob 25 EC (deltametryna) w dawce 0,35 l/ha
Khoisan 25 EC (deltametryna) w dawce 0,35 l/ha

NEONIKOTYNOIDY – działają w szerokim zakresie temperatur
Los Ovados 200 SE (acetamipryd) w dawce 0,25 l/ha

NEONIKOTYNOIDY + PYRETROIDY – działają w szerokim zakresie temperatur
Inazuma 130 WG (acetamipryd, lambda-cyhalotryna) w dawce 0,25–0,3 kg/ha
Inpower 130 WG (acetamipryd, lambda-cyhalotryna) w dawce  0,25–0,3 kg/ha
Nepal 130 WG (acetamipryd, lambda-cyhalotryna) w dawce  0,25–0,3 kg/ha

 

X