AktualnościOchronaPolecane

Pierwsze szkodniki w rzepaku – komunikat IOR

Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, że w ostatnich dniach w pułapce ssącej (aspiratorze Johnsona) w Sośnicowicach odnotowano początek migracji jesiennych mszyc. Należy obserwować plantacje ozimin (zboża, rzepak) pod kątem ich obecności, ponieważ są wektorami wirusów i mogą rozprzestrzeniać wirusy powodujące groźne choroby roślin uprawnych.

Mszyce

Mszyce szybko się namnażają i mogą bardzo długo nalatywać i rozwijać się na rzepaku – szczególnie podczas ciepłej jesień. Najgroźniejszy w skutkach jest liczny pojaw w pierwszych fazach rozwojowych rzepaku. Osobniki dorosłe są uskrzydlone,  ciemnobrunatne. Mają skrzydła przezroczyste i długie. Osobniki bezskrzydłe są zielonożółte.

Jak informuje IOR na roślinach rzepaku odnotowano również aktywność takich szkodników jak:

 

Śmietkowate (kapuściana, kiełkówka i glebowa)

Śmietka kapuściana stanowi obecnie największe zagrożenie dla rzepaku ozimego w okresie jesiennej wegetacji. Larwy żerują na korzeniach i szyjce korzeniowej. Objawami żerowania są widoczne na korzeniach i szyjce korzeniowej ciemne przebarwienia, nadgniłe miejsca zamieranie korzeni bocznych, a także powstałe chodniki z obumarłą tkanką, w których znajdują się larwy. W przypadku silnego uszkodzenia wzrost roślin zostaje zahamowany, a w skrajnych przypadkach rośliny zamierają. Uszkodzone rośliny są także bardziej wrażliwe na przemarzanie, niekiedy wylegają i wcześniej dojrzewają. Uszkodzenia są bramą wejścia dla sprawców chorób.

 

Gnatarz rzepakowiec

Jest to jeden z groźniejszych dla rzepaku szkodników. Jego larwa jest początkowo szarozielona, później czarna z czarną głową. Ma trzy pary odnóży tułowiowych i osiem par odnóży odwłokowych. Wyglądem przypomina nieco gąsienicę motyla. Owad dorosły to błonkówka długości około 6–8 mm z dwiema parami błoniastych skrzydeł o rozpiętości ok. 14 mm. Głowa czarna, tułów i odwłok – czerwonożółte, zwykle pomarańczowe. Na tułowiu widoczny czarny wzór. Żerowanie starszych gąsienic na górnej stronie liści może prowadzić do całkowitych gołożerów.

 

Pchełka rzepakowa

Rozwija jedno pokolenie w roku. Chrząszcze żerują na blaszce liściowej wygryzając niewielki otwory. Przy dużej liczebności chrząszczy może dojść do znacznego ograniczenia powierzchni asymilacyjnej liści i liścieni. Zasadnicze zagrożenie powodują larwy, które wygryzają i drążą korytarze w głównych nerwach liści, ogonkach liściowych i pędach. Uszkodzone rośliny są bardziej podatne na przemarzanie a same uszkodzenia są bramą wejścia dla sprawców chorób.

 

 

Miniarki

Miniarka kapuścianka rozwija 2-3 pokolenia w roku. Ostatnie pokolenie wylatuje w sierpniu i wrześniu, samice składają jaja a larwy żerują do późnej jesieni, następnie zapoczwarczają się na zimowanie. Początkowo larwy żerują wewnątrz liści wyjadając tkankę miękiszową pomiędzy dolną i górną skórką blaszki liściowej. W ten sposób powstają charakterystyczne miny. Następnie larwy wgryzają się do ogonków liściowych, gdzie mogą żerować do późnej jesieni. W wyniku uszkodzeń zaatakowane rośliny są słabsze, liście żółkną a przy znacznych uszkodzeniach cała roślina zamiera.

 

 

Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu przypomina, że należy regularnie lustrować plantacje rzepaku na obecność tych agrofagów.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X