AktualnościOdmianyPolecane

Plony rzepaku 2023 – monitoring

Fot. AdobeStock

Uprawa rzepaku wymaga dużego doświadczenia, nakładów oraz znajomości agrotechniki uprawy. Ostatnie lata cechuje duża zmienność warunków atmosferycznych, które mają wpływ na plonowanie.

Odmiana

Należy pamiętać że, jednym z głównych czynników warunkujących wzrost produkcji oraz odpowiednią jakość pozyskiwanych nasion rzepaku jest odmiana. Wysokie i stabilne plonowanie w różnych warunkach glebowych i klimatycznych, a także w kolejnych sezonach wegetacyjnych, o na ogół odmiennej ilości opadów i innej temperaturze, decyduje o wartości odmiany.

Agrotechnika

Producenci rzepaku powinni wiedzieć, że oprócz właściwego wyboru odmiany, dostosowanego do określonych uwarunkowań gospodarstwa, muszą w jak największym stopniu uwzględnić elementy prawidłowej agrotechniki. Jednoczesne wykorzystanie czynników odmianowego i agrotechnicznych pozwala lepiej wykorzystać potencjał plonotwórczy uprawianych odmian. Jeszcze kilka lat temu w produkcji osiągano średnio plon wynoszący zaledwie połowę wysokości plonu uzyskiwanego w doświadczeniach polowych. W ostatnich latach relacja ta wyraźnie się poprawiła i wynosi ponad 60%, a to wskazuje na lepsze wykorzystywanie możliwości plonotwórczych odmian przez producentów rzepaku.

Klimat

O poziomie plonowania rzepaku w Polsce decydują również warunki glebowo-klimatyczne. Rzepak jest, niestety, rośliną silnie reagującą na zmienne warunki pogodowe, z czego wynikają znaczne wahania plonów między kolejnymi sezonami wegetacyjnymi. Ostatnio coraz częściej rzepak jest wysiewany także na glebach słabszych, stąd poszukiwanie odmian mniej wymagających w tym zakresie.

Jakie są Państwa doświadczenia ze zbiorami rzepaku w 2023 roku?  Jakie odmiany uprawialiście i jakie uzyskaliście plony. Firma Rapool zaprasza do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej poziomu plonowania rzepaku. Zapraszamy!

https://www.rapool.pl/surveys/?id=29

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X