AktualnościOchronaOdmianyPolecane

Presja szkodników rzepaku

W Polsce występuje około 30 gatunków szkodników, które mogą żerować na plantacji rzepaku. Przyczyną wzrostu nasilenia szkodników mogą być zmienne warunki klimatyczne (podwyższone temperatury i wilgotność), a także technologia uprawy (m.in. uprawy bezorkowe czy uproszczenia w płodozmianie), jak również brak środków do zaprawiania nasion.

W rozpoczynającym się sezonie możemy zaobserwować  wysoką presję ze strony szkodników. Pomimo zaprawienia materiału siewnego widoczne są uszkodzenia na młodych roślinach.

Jak podaje komunikat Instytutu Ochrony Roślin w województwie wielkopolskim na plantacjach rzepaku ozimego w ciągu 5 dni w żółtych naczyniach odłowiono około 700 osobników śmietek. Według doniesień IOR w żółtych naczyniach oprócz śmietek stwierdzono również pchełki, gnatarza rzepakowca oraz mszyce. Szkodniki te w niektórych rejonach, szczególnie, tam gdzie po siewie rzepaku panowała sucha i ciepła pogoda, zniszczyły zasianych pól. Na niektórych plantacjach obserwowano silne porażenie korzeni rzepaku przez larwy śmietki kapuścianej, które może prowadzić do strat w plonie nawet do 40%.

A jak wygląda sytuacja u naszych zachodnich sąsiadów? Posłuchajcie bloga przygotowanego przez specjalistów z firmy Rapool.

Szkodniki i owady pożyteczne – Blog 01 z Jeanne Geißler

Rzepak jest zasiany i wkrótce pojawią się na nim szkodniki, które będą żerować na roślinach rzepaku. Zacznijcie więc od monitorowania szkodników za pomocą żółtych naczyń.

Szkodniki i owady pożyteczne – Blog 02 z René Brandem

Jak silna jest presja szkodników rzepaku w północnej części Niemiec? Przyjrzyjcie się temu i przekonajcie się. Odwiedziliśmy pole rzepaku, aby zobaczyć, co się tutaj dzieje – czy pchełki, śmietki i ślimaki są już na polach?

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X