Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, że w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) próg ekonomicznej szkodliwości dla słodyszka rzepakowego (1-2 chrząszcze na 1 roślinie w fazie zwartego kwiatostanu (BBCH 50-52); 3-5 chrząszczy na 1 roślinie w fazie luźnego kwiatostanu (BBCH 55-59) został przekroczony. W najbliższych dniach prognozowana jest temperatura powyżej 15°C, w związku z tym można się spodziewać większej liczebności słodyszka rzepakowego na roślinach rzepaku.
Szkodliwość
Chrząszcze słodyszka przegryzają pąki. Na skutek ich żerowania pąki żółkną, zasychają i opadają, pozostawiając jedynie szypułkę. Szczególnie groźny jest nalot chrząszczy na rzepak w czasie pąkowania, wtedy żywią się pyłkiem, często przy tym niszcząc słupek. Chrząszcze nalatujące na plantację w okresie kwitnienia nie wyrządzają większych szkód, jednak mogą uszkadzać pąki na rozgałęzieniach bocznych, jeżeli te jeszcze nie zakwitły, są również pokoleniem rodzicielskim dla chrząszczy, które wystąpią w następnym roku. Larwy również żywią się pyłkiem, jednak nie wyrządzają większych szkód.
Monitoring
Występowanie słodyszka rzepakowego na plantacjach rzepaku możemy monitorować, stosując obserwacje bezpośrednie (wzrokowe) roślin, żółte naczynia lub czerpakowanie. Metoda żółtych naczyń jest przydatna w określeniu nalotów słodyszka na plantację, szczególnie w rozpoznaniu początku nalotów oraz przedstawia intensywność nalotów. Monitoring trzeba prowadzić zarówno przed wykonaniem zabiegu zwalczania, jak i po nim, a dane z obserwacji powinny być zapisywane.
Zwalczanie
Zabieg chemicznego zwalczania przeprowadza się po przekroczeniu przez słodyszka rzepakowego progu ekonomicznej szkodliwości. Termin zwalczania przypada zwykle w okresie pąkowania lub na początku kwitnienia, a więc w kwietniu i na początku maja. Planując zabieg, należy szczególną uwagę zwrócić na ochronę zapylaczy oraz na owady pożyteczne.
Do zwalczania słodyszka można stosować środki z grup chemicznych, takich jak: neonikotynoidy, pyretroidy, fosforoorganiczne oraz etery arylo-propylowe. W celu przeciwdziałania powstawaniu odporności słodyszka rzepakowego na insektycydy należy przemiennie stosować różne grupy chemiczne o odmiennych mechanizmach działania.
Neonikotynoidy i ich mieszaniny skutecznie działają w szerokim zakresie temperatur. Pyretroidy najskuteczniej działają w temperaturze poniżej 20°C. Związki fosforoorganiczne najskuteczniej działają w temperaturze powyżej 15°C. Etery arylo-propylowe najskuteczniej działają w temperaturze do 20°C.