AktualnościPolecane

Przygotowanie rzepaku ozimego do zbiorów

Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, że w całym kraju ruszyły przygotowania do zbioru rzepaku ozimego. Lustracje pól wykazały pewne zróżnicowania w dojrzewaniu roślin. Plantacje na Dolnym Śląsku, w woj.: wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim należy niezwłocznie przygotować do zbioru. W pozostałych województwach do zabiegów ułatwiających zbiór należy przystąpić nieco później.

 

Desykację rzepaku oraz walkę z zachwaszczeniem wtórnym obecnie można wykonać preparatami zawierającymi glifosat. Trzeba pamiętać, aby posiadały rejestrację do aplikacji w rzepaku w celu przygotowania plantacji do zbioru. Preparaty można stosować „solo” lub w mieszaninie z preparatami sklejającymi łuszczyny. Połączenie glifosatu i sklejacza sprawia, że zbiór będzie łatwiejszy, a straty nasion mniejsze.

W sytuacji, gdy plantacja jest wolna od chwastów i równomiernie dojrzewa, z aplikacji glifosatu można zrezygnować i zastosować tylko „sklejacz”, który będzie ograniczał straty nasion. Niezależnie jakie rozwiązanie będzie stosowane, trzeba pamiętać o przestrzeganiu zaleceń umieszczonych w etykiecie.

 

Źródło: agrofagi.com.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X