AktualnościNawożeniePolecane

Siarka – objawy niedoboru i wiosenne nawożenie

26 kwietnia 2023 roku podczas sesji polowej Akademii Rzepaku w Falęcinie prof. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dokonał oceny plantacji rzepaku. Na polu widać było wyraźne niedobory siarki. Ekspert przypomniał, że rzepak posiada wysokie wymagania względem tego pierwiastka. Przyjmuje się, że średnie pobranie jednostkowe kształtuje się na poziomie 15 kg S (co daje 37,5 kg SO3) na 1 tonę nasion + odpowiednia masa słomy. Siarka odpowiada za procesy życiowe roślin i podobnie jak w przypadku innych składników wpływa na ich plony i cechy jakościowe produktów roślinnych. Odgrywa istotną rolę w procesie fotosyntezy oraz syntezie białek i tłuszczów.

Objawy niedoboru siarki

Niedobory siarki trudno zidentyfikować i można je pomylić z niedoborami innych składników pokarmowych (np. azotu czy magnezu). Pierwsze objawy występują na młodszych liściach, które zewnętrznie ulegają rozjaśnieniu, bieleją, pojawia się marmurkowatość, młode liście są często odbarwione i łyżeczkowato wygięte. W późniejszym okresie kwiatostan jest słabszy (mniej „zbity”), a kwiaty mają wyraźnie jaśniejszy kolor (skrajnie do prawie białego), zawiązujące się z tych kwiatów łuszczyny są mniejsze (krótsze), antycyjanowo przebarwione i zawiązują zdecydowanie mniej nasion niż łuszczyny roślin dostatecznie odżywionych siarką. Niedożywienie roślin siarką powoduje, iż rośliny słabiej pobierają azot z gleby, hamuje to jego obieg w roślinie oraz uniemożliwia przekształcenia już pobranego azotu w białko. Ponadto objawy niedoboru siarki często są mylone z niedoborami azotu i dalsze nawożenie N prowadzi do spadków plonu. Do efektywnego wykorzystania azotu przez rzepak niezbędne jest zaopatrzenie w siarkę. Oprócz tego siarka ma również działanie grzybobójcze. Zatem dobre odżywienie roślin tym składnikiem przekłada się na lepszą ich zdrowotność, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku rzepaku.

Wiosenne nawożenie siarką

Wiosenne nawożenie siarką w dużym stopniu jest uzależnione od tego, czy i ile tego składnika zastosowano przed siewem rzepaku lub/i w trakcie jego jesiennej wegetacji. A także od tego, jakie były warunki pogodowe w okresie jesienno-zimowym. Dokonując wyboru nawozu do wiosennego nawożenia rzepaku siarką, trzeba mieć na uwadze, że składnik ten jest potrzebny roślinom od samego początku wegetacji. Ekspert zalecał, aby w okresie wiosennym stosować nawozy, które zawierają siarkę łatwo dostępną oraz te, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie. Oczywiście wybór nawozu zależy również od tego, czy zamierzamy oprócz siarki w okresie wiosennym zastosować również magnez, czy potas. Gdy zrezygnujemy z wiosennego nawożenia tymi składnikami, to nawożenie rzepaku siarką należy przeprowadzić nawozami azotowymi zawierającymi ten składnik. Przy czym niezależnie od tego, które nawozy będziemy stosować, nawożenie należy przeprowadzić w okresie wczesno wiosennym. Profesor zwrócił również uwagę na fakt, że aby składniki zawarte w nawozach, w tym siarka mogły być efektywnie pobrane przez rośliny, muszą się rozpuścić oraz przemieścić w głąb gleby. Dlatego też wczesna aplikacja nawozów daje większą szansę na to, że składniki w nich zawarte będą szybciej dostępne dla roślin.

Dolistne dokarmianie roślin

Rośliny rzepaku znajdują się obecnie w fazie luźnego zielonego i żółtego pąka. W tym okresie prof. Szczepaniak zaleca jeszcze zastosowanie mocznika i siarczanu magnezu. Mocznik poleca w stężeniu 10–12%, a siarczan magnezu siedmiowodny 5%. Oprócz tego należy również pamiętać o dokarmianiu borem. Warto go zastosować przy zabiegach okołokwitnieniowych w dawce 50–100 g/ha. Po zakończeniu kwitnienia (najpóźniej 2 tygodnie po) ekspert zalecał zastosowanie azotu na zieloną łuszczynę.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X