AktualnościOdmianyPolecane

Siew rzepaku w sezonie 2023-24

Fot. AdobeStock

Tegoroczne siewy rzepaku podobnie jak w poprzednich sezonach przebiegają w trudnych warunkach, znacznie odbiegających od optymalnych. Na początku bardzo wysokie temperatury, potem fala intensywnych opadów deszczu oraz burze. Takie warunki pogodowe mają wpływ na termin siewu, który może przeciągnąć się – w zależności od regionu do pierwszej dekady września. Dlatego przed siewem rzepaku warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odmiany, która sprosta niełatwym warunkom uprawy.

Trudne warunki uprawy – jakie odmiany?

Do takich warunków polecane są odmiany mieszańcowe z odpornością na choroby powodowane przez wirusy i grzyby. Ponadto wybierając odmiany, należy zwrócić uwagę na główną cechę jaką jest zimotrwałość, która ma bardzo duży wpływ na plonowanie. Wszystkie wymienione cechy oraz mocny, głęboki system korzeniowy będą wpływały na prawidłowe przygotowanie roślin do okresu spoczynku zimowego, przetrwanie go bez uszkodzeń i szybkiemu wznowieniu wiosennej wegetacji.

Własny materiał siewny – czy to się opłaca?

W tym roku wielu plantatorów zastanawiało się nad ograniczeniem kosztów i zastosowaniem nasion z własnego rozmnożenia (z przyczepy). Jest to ryzykowne rozwiązanie! Należy pamiętać, że poza aspektami prawnymi, które muszą być bezwzględnie spełnione, trzeba zwrócić uwagę na ekonomikę uprawy rzepaku. Kwalifikowany materiał siewny wykorzystywany w gospodarstwie jest najtańszym środkiem do produkcji w porównaniu np. do nawozów czy środków ochrony roślin.
W celu określenia efektów uprawy rzepaku z materiału kwalifikowanego i własnego rozmnożenia przeprowadzono doświadczenia, w trzech lokalizacjach na ternie Polski (woj. lubelskie, woj. wielkopolskie i woj. pomorskie). W doświadczeniu testowano jedną odmianę mieszańcową pokolenia F1 (materiał kwalifikowany) oraz nasiona z własnego rozmnożenia FSS. Otrzymane wyniki pokazują, że w przypadku wysiewu materiału kwalifikowanego uzyskano średnio 20% wyższy plon nasion rzepaku, co potwierdza, że wysiew własnych nasion „z przyczepy” z punktu widzenia ekonomii nie jest opłacalny. Należy również dodać, iż badania wykonano w 2021 roku, w którym nie wystąpiły ekstrema pogodowe w trakcie wegetacji.

Zysk z uprawy rzepaku z materiału kwalifikowanego i własnego rozmnożenia

Autor: Artur Kozera

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X