AktualnościOchrona

Śmietka kapuściana – pierwsze muchówki na rzepaku

Fot. Rapool

W wielu rejonach kraju na młodych plantacjach rzepaku ozimego zaobserwowano pierwsze osobniki śmietki kapuścianej.  Larwy śmietki żerują na korzeniach i szyjce korzeniowej. Objawami żerowania są ciemne przebarwienia widoczne na korzeniach i szyjce korzeniowej, zamieranie korzeni bocznych, a także powstałe chodniki z obumarłą tkanką, w których znajdują się larwy. W przypadku silnego uszkodzenia wzrost roślin zostaje zahamowany. Śmietka kapuściana rozwija dwa lub trzy pokolenia w roku. Stadium zimującym są poczwarki (bobówki) pozostające w glebie na głębokości nawet kilkudziesięciu centymetrów.

Fot. Rapool

Owad dorosły śmietki to szara muchówka długości 5-6 mm,  z czarnymi szczecinkami. Samice mają żółty odcień ciała i skrzydeł, natomiast cechą charakterystyczną samców jest kępka szczecinek na  odnóżach.

Fot. Rapool

 

Stadium szkodliwym śmietki jest kremowa larwa długości 7-8 mm.  Larwa ma robakowaty kształt, nie posiada  odnóży i nie ma wyodrębnionej głowy.

Fot. Rapool

Poczwarka (bobówka) – długości 7 mm, początkowo żółtobrązowa, później ciemnobrunatna.

Fot. Rapool

Do monitorowania obecności śmietki kapuścianej na plantacji stosuje się żółte naczynia. Metoda ta jest przydatna w określeniu nalotów muchówek na plantację, szczególnie w rozpoznaniu początku nalotów oraz ich  intensywność.

Fot. Rapool

Próg ekonomicznej szkodliwości to 1 muchówka w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.

Jeżeli liczebność szkodnika przekroczy próg ekonomicznej szkodliwości należy podjąć zwalczanie środkami nalistnymi. Zabiegi chemicznego zwalczania w formie oprysku należy przeprowadzić krótko po nalocie muchówek na plantację, zanim samice przystąpią do składania jaj. Najczęściej wykonuje się je we wrześniu. Środki  stosować po wystąpieniu szkodników na młodych roślinach lub po zauważeniu pierwszych uszkodzeń, jesienią od fazy 3 liści do fazy 9 i więcej liści w rozecie (BBCH 13–19).

Na rynku dostępne są następujące insektycydy:

Los Ovados 200 SE( acetamipryd ) zalecany w dawce 0,25 l/ha
Inazuma 130 WG (acetamipryd, lambda-cyhalotryna) zalecany w dawce 0,25–0,3 kg/ha
Inpower 130 WG (acetamipryd, lambda-cyhalotryna) zalecany w dawce 0,25–0,3 kg/ha
Nepal 130 WG (acetamipryd, lambda-cyhalotryna) zalecany w dawce 0,25–0,3 kg/ha
Delmetros 100 SC (deltametryna) zalecany w dawce 0,05 l/ha
Koron 100 SC (deltametryna) zalecany w dawce 0,05 l/ha
Pilgro 100 SC (deltametryna) zalecany w dawce 0,05 l/ha

 

 

 

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X