AktualnościOchronaPolecane

Szara pleśń na rzepaku w Wielkopolsce

Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu wydał komunikat o występowaniu szarej pleśni na plantacjach rzepaku w Wielkopolsce. Jak informuje IOR na niektórych odmianach pojawiły się brunatne plamy na łodygach roślin w dolnej i środkowej ich części. Wykryto na nich obecność grzyba Botrytis cinerea, który wywołuje objawy choroby szarej pleśni. Łodygi opanowane przez grzyb wykazywały objawy więdnięcia i zamierania.

Objawy na rzepaku
Na liściach, łodygach i łuszczynach występują szarobrunatne, nieregularne plamy pokryte szarym nalotem grzybni z zarodnikami konidialnymi. Liście stopniowo zamierają. Na łodygach dochodzi często do wyłamywania się i zamierania. Łuszczyny przedwcześnie zasychają, pękają, a nasiona osypują się.

Fot. Rapool

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkodliwość
Sprawca szarej pleśni poraża rzepak przez cały okres jego rozwoju, ale największe szkody powoduje podczas kwitnienia oraz dojrzewania łuszczyn. Porażone liście mają utrudnione procesy asymilacji, silnie zainfekowane zamierają, są też źródłem choroby dla innych organów. Porażenie łodygi powoduje zakłócenia w przewodzeniu substancji pokarmowych i wody, zwiększa skłonność do wylegania. Pojawienie się patogenu na łuszczynach prowadzi do ich przedwczesnego pękania i osypywania się nasion, obniżenia ich plonu i jakości.

Próg ekonomicznej szkodliwości
W okresie kwitnienia 10 (15)% roślin z pierwszymi objawami.

Czym zwalczać szarą pleśń na rzepaku?

https://www.agro.basf.pl/pl/produkty/Pictor®-400-SC.html

X