Na rzepaku można zaobserwować ślady żerowania larw chowaczy łodygowych. W łodygach znajdują się również larwy tych agrofagów. Rośliny uszkodzone przez chowacze łodygowe przedwcześnie dojrzewają i często osypują nasiona. Do szkodników łodygowych zaliczamy chowacza brukwiaczka i czterozębnego. Monitorujcie swoje plantacje.
Chowacz brukwiaczek
Pierwsze objawy żerowania chowacza brukwiaczka to niewielkie, początkowo śluzowate, a następnie biało obrzeżone nakłucia na łodydze. Wraz ze wzrostem pędu łodyga często wygina się w kształcie litery S i pojawiają się na niej charakterystyczne pęknięcia (głównie w okresie obfitych opadów lub przymrozków). W łodydze widoczne są ślady żerowania larw.
Chowacz czterozębny
Natomiast larwy chowacza czterozębnego rozwijają się w nerwach głównych liści, ogonkach liściowych i łodygach, wygryzając chodniki niejednokrotnie aż do szyjki korzeniowej. Początkowo objawy żerowania larw nie są widoczne, dopiero z czasem wraz z powiększającymi się uszkodzeniami liście żółkną i zaginają się ku dołowi. Po przekrojeniu pędu widoczne są wygryzione chodniki ciemnej barwy. Przy dużych uszkodzeniach może nastąpić zahamowanie wzrostu, a także wylegania uszkodzonych roślin na wietrze.