AktualnościOchronaPolecane

Szkodniki łodygowe rzepaku

Na rzepaku można zaobserwować ślady żerowania larw chowaczy łodygowych. W  łodygach znajdują się również larwy tych agrofagów. Rośliny uszkodzone przez chowacze łodygowe przedwcześnie dojrzewają i często osypują nasiona. Do szkodników łodygowych zaliczamy chowacza brukwiaczka i czterozębnego. Monitorujcie swoje plantacje.

Chowacz brukwiaczek

Pierwsze objawy żerowania chowacza brukwiaczka to niewielkie, początkowo śluzowate, a następnie biało obrzeżone nakłucia na łodydze. Wraz ze wzrostem pędu łodyga często wygina się w kształcie litery S i pojawiają się na niej charakterystyczne pęknięcia (głównie w okresie obfitych opadów lub przymrozków). W łodydze widoczne są ślady żerowania larw.

Chowacz czterozębny

Natomiast larwy chowacza czterozębnego rozwijają się w nerwach głównych liści, ogonkach liściowych i łodygach, wygryzając chodniki niejednokrotnie aż do szyjki korzeniowej. Początkowo objawy żerowania larw nie są widoczne, dopiero z czasem wraz z powiększającymi się uszkodzeniami liście żółkną i zaginają się ku dołowi. Po przekrojeniu pędu widoczne są wygryzione chodniki ciemnej barwy. Przy dużych uszkodzeniach może nastąpić zahamowanie wzrostu, a także wylegania uszkodzonych roślin na wietrze.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X