AktualnościOchronaPolecane

Tantniś krzyżowiaczek – komunikat IOR

Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, że na liściach roślin rzepaku ozimego, w miejscowości Winna Góra, zaobserwowano uszkodzenia wyrządzone przez gąsienice tantnisia krzyżowiaczka. Szczególnie groźne dla upraw rzepaku jest żerowanie gąsienic we wrześniu i październiku.

 

Tantniś krzyżowiaczek wytwarza od dwóch do czterech pokoleń w roku. Stadium zimującym są poczwarki pozostające w kokonie, ukryte pod korą lub w resztkach roślinnych. W kwietniu i maju wylatują motyle, po kopulacji samice składają jaja na dolnej stronie blaszki liściowej, wzdłuż nerwów. Jedna samica może złożyć około 200 jaj. Młode larwy minują liście, a nieco starsze zeskrobują tkankę miękiszową. Żerowanie larw trwa ok. 3–4 tygodni, po czym larwy przepoczwarczają się w siateczkowym kokonie, zwykle na liściach. Larwy ostatniego pokolenia obserwuje się zwykle we wrześniu, a niekiedy w październiku.

Młode gąsienice są bardzo małe, długości 2-3 mm i bezbarwne. Żerują wewnątrz tkanki liści. Starsze gąsienice osiągają długość do 12 mm, są jasnozielone z wyraźną segmentacją ciała i ciemną głową. Poczwarki są żółtawe, długości około 8 mm, owinięte siateczkowatym kokonem, przytwierdzone najczęściej do dolnych, zewnętrznych liści roślin, na których żerowały gąsienice.

Próg ekonomicznej szkodliwości to 1 gąsienica na jednej roślinie.

Po przekroczeniu progu szkodliwości, należy podjąć zwalczanie środkami nalistnymi. Najczęściej wykonuje się je w fazie BBCH 12-20. Do zwalczania tantnisia zarejestrowane są następujące insektycydy:

Inazuma 130 WG w dawce 0,25–0,3 kg/ha

Inpower 130 WG w dawce 0,25–0,3 kg/ha

Nepal 130 WG w dawce 0,25–0,3 kg/ha

 

X