AktualnościOchronaPolecane

Tantniś krzyżowiaczek żeruje na rzepaku

Tantniś krzyżowiaczek żeruje na różnych gatunkach roślin z rodziny kapustowatych zarówno uprawnych jak i dziko rosnących. Gatunek ten powszechnie występuje w całym kraju, najczęściej pojawia się lokalnie.

Opis szkodnika

Stadium szkodliwym tego szkodnika jest larwa.  Jest ona zielona z ciemną głową, ma słabo owłosione ciało, długości do 12 mm. Gąsienica jest najszersza w środkowej części.

Fot. Rapool

Żerujące larwy powodują powstanie na liściach rzepaku wielu drobnych, okrągłych a czasem nieregularnych okienek. Wraz ze wzrostem roślin górna skórka liścia pęka i tworzą się otwory. Larwy tantnisia mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia plantacji.

Fot. Rapool
Fot. Rapool

Tantniś krzyżowiaczek wytwarza 2-4 pokolenia w roku. Stadium zimującym są poczwarki. Znajdują się one w kokonie i są ukryte w resztkach roślinnych. W kwietniu i maju wylatują motyle. Samice składają jaja na dolnej stronie blaszki liściowej, wzdłuż nerwów. Jedna samica może złożyć około 200 jaj. Młode larwy minują liście, a nieco starsze zeskrobują tkankę miękiszową. Żerowanie larw trwa około 3-4 tygodnie, po czy larwy przepoczwarczają się w siateczkowym kokonie, zwykle na liściach. Larwy ostatniego pokolenia występują zwykle we wrześniu, a niekiedy w październiku.

 

Monitoring

Do monitorowania obecności tantnisia krzyżowiaczka stosuje się obserwacje  wzrokowe roślin lub czerpakowanie. Obserwacje wzrokowe należy prowadzić w różnych punktach pola. W każdym punkcie należy policzyć larwy na 25 losowo wybranych roślinach. W sumie należy przeanalizować 100-150 roślin w zależności od wielkości pola. Szczególną uwagę należy zwrócić na dolną stronę blaszki liściowej, gdzie żerują larwy tantnisia. Następnie należy obliczyć średnią ilość larw na jedną roślinę.

Metodą wstępnej oceny może być również czerpakowanie. Jest to łatwy i szybki sposób wstępnej oceny składu gatunkowego oraz liczebności owadów znajdujących się na danej plantacji.  Posługując się tą metodą, należy wykonać osiem powtórzeń po 25 uderzeń czerpakiem przechodząc w poprzek pola. Jednak dla potrzeb wstępnej lustracji można wykonać 25 uderzeń czerpakiem od brzegu plantacji, wchodząc w jej głąb.

Próg ekonomicznej szkodliwości to 1 gąsienica na 1 roślinie.

Najlepszą metodą zwalczania larw tantnisia krzyżowiaczka  jest stosowanie zapraw nasiennych. Jednak te chronią rzepak tylko w przypadku niskiej liczebności gąsienic. Jeżeli liczebność przekroczy próg ekonomicznej szkodliwości, należy podjąć zwalczanie insektycydami. Najczęściej wykonuje się je we wrześniu (BBCH 12-19).

Lista środków do zwalczania tantnisia krzyżowiaczka:

NEONIKOTYNOIDY + PYRETROIDY  — mieszaniny neonikotynoidów i pyretroidów działają w szerokim  zakresie temperatur.
Inazuma 130 WG (acetamipryd, lambda-cyhalotryna) w dawce  0,25–0,3 kg/ha
Inpower 130 WG(acetamipryd, lambda-cyhalotryna) w dawce  0,25–0,3 kg/ha
Nepal 130 WG (acetamipryd, lambda-cyhalotryna) w dawce  0,25–0,3 kg/ha

 

 

X