AktualnościOchronaPolecane

Uwaga na chowacze w rzepaku – komunikat IOR

Fot. AdobeStock

Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, że w Winnej Górze na roślinach rzepaku ozimego, który obecnie znajduje się w fazie BBCH 65, stwierdzono występowanie średnio 1 chrząszcza chowacza podobnika na 2 roślinach. Zabieg insektycydowy należy wykonać po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości tj., gdy podczas kwitnienia (od BBCH 60) w rejonie słabego występowania pryszczarka kapustnika stwierdzono obecność 1 chrząszcza na 1 roślinie, a w rejonie licznego występowania pryszczarka kapustnika 1 chrząszcza na 2 roślinach.

Opis szkodnika

Chowacz podobnik to czarny chrząszcz wielkości 2,5–3 mm, pokryty szarymi łuskami. Na pokrywach skrzydeł ma paski równej szerokości. Jego głowa jest zakończona długim i cienkim, wygiętym do dołu ryjkiem.

Fot. AdobeStock

Zwalczanie szkodnika

Zabieg chemicznego zwalczania przeprowadza się po przekroczeniu przez chowacza podobnika progu ekonomicznej szkodliwości. Termin zwalczania przypada zwykle w okresie kwitnienia, a więc w maju. Do zwalczania chowacza można stosować środki zawierające następujące substancje czynne: acetamipryd, lambda-cyhalotryna, cypermetryna, deltametryna, tau-fluwalinat, esfenwalerat i etofenproks.

Uwaga: Planując zabieg należy szczególną uwagę zwrócić na ochronę zapylaczy!

Źródło: agrofagi.com.pl

X