Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, że od kilkunastu lat na plantacjach rzepaku w Polsce obserwowane są objawy porażenia przez Plasmodiophora brassicae – sprawcę kiły kapusty. Kiła kapusty występuje szczególnie tam, gdzie w płodozmianie często uprawia się po sobie rośliny kapustowate (dawniej krzyżowe).
Liczba pól zainfekowanych stopniowo wzrasta (mapa – im ciemniejszy kolor tym obecność patogena większa), a choroba nasila się w okresie ciepłych i wilgotnych jesieni. Taką sytuację obserwowaliśmy pod koniec 2022 roku, co przekłada się na obecny stan plantacji.
Dlatego to dzisiaj należy sprawdzić swoje pola, na których rośnie rzepak, pod kątem występowania sprawcy kiły (objawy w postaci narośli widoczne na korzeniach). I już teraz warto pomyśleć o właściwym płodozmianie, który jest jednym ze sposobów ograniczania rozprzestrzeniania się tego groźnego patogena.
Niezwykle istotny jest również dobór takich odmian, dla których deklarowana jest odporność na kiłę. Dodatkowo, w trakcie prowadzenia prac pielęgnacyjnych warto dbać o czystość maszyn rolniczych, na których patogen może być przenoszony na duże odległości.
Źródło: agrofagi.com.pl