AktualnościOchronaPolecane

Wielki Dzień Pszczół

Fot. AdobeStock

Nie lubisz miodu? Uciekasz przed zbliżającą się pszczołą? Boisz się reakcji alergicznej po jej ukąszeniu? Mimo wszystko jesteś uzależniony od pszczół, bo bez nich nie zjesz bułeczki z dżemem malinowym popijanej poranną kawą lub herbatą z cytryną.

Od 8 sierpnia 2013 roku corocznie obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół, więc przypomnijmy chociaż przy tej okazji, co o nich wiemy. Pszczoły to owady błonkoskrzydłe. Do pszczół zalicza się ok. 20 tys. gatunków, w większości prowadzących samotniczy tryb życia, ale również takich, które wytworzyły skomplikowane struktury społeczne. Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 50 milionów lat. Są odpowiedzialne za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie, zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw i podnoszą wydajność upraw, a niektóre gatunki bez pracy pszczół w ogóle nie owocują. Wyginięcie pszczół miałoby trudne do oszacowania konsekwencje dla ludzi i środowiska przyrodniczego Ziemi.

Proces ten jednak trwa, a odpowiada za niego zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej. Objawia się on nagłym zmniejszeniem wielkości kolonii, gdyż pszczoły robotnice wylatujące z ula nie wracają do niego, co skutkuje wyginięciem również kolejnego pokolenia. Najprawdopodobniej wpływają na to pestycydy, wywołujące zmiany w systemie nerwowym pszczół. Przede wszystkim chodzi o pogorszenie pamięci owadów i ich poczucia kierunku. W konsekwencji pszczoły wylatujące po nektar i pyłek, nie są już w stanie powrócić do swoich uli.

Pomijając wpływ pestycydów ogromnym problemem dla dzikich pszczół są uprawy monokulturowe. Brak miedz, zadrzewień śródpolnych i starych drzew powoduje, że brakuje kryjówek i miejsc do założenia gniazda. Ponadto zmniejsza się bioróżnorodność rolnictwa i coraz mniej jest miejsc, gdzie mogą rosnąć różne gatunki rośliny nektarujących.

Ochrona owadów zapylających jest ważnym elementem działań na rzecz zachowania równowagi ekosystemu i utrzymania wydajności produkcji żywności. Nieustannie włącza się w nią Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, troszcząca się o pszczoły, a nawet opiekująca się własnymi ulami lub pasiekami. Przede wszystkim pracownicy Inspekcji ciągle przypominają o stosowaniu odpowiednio dobranych środków ochrony roślin oraz właściwym przeprowadzaniu oprysków. Apelujemy zatem o rozsądne, bezpieczne i zgodne z instrukcją stosowanie środków ochrony roślin, najlepiej oparte o preparaty o działaniu selektywnym, bezpieczne dla owadów zapylających i pożytecznej entomofauny.

Źródło: piorin.gov.pl.

X