AktualnościOchronaOdmianyPolecane

Wirus żółtaczki rzepy nie tylko w uprawach rzepaku – komunikat IOR

Fot. Rapool

Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, że dobiegły do końca prace związane ze zbiorem rzepaków z pól, czas więc pomyśleć o kolejnym sezonie, który jest przed nami, a także o innych uprawach (przede wszystkim w burakach cukrowych), które mogą być porażone przez wirusa żółtaczki rzepy (turnip yellows virus, TuYV).

Na rzepaku wirus powoduje antocyjanowe przebarwienia, najpierw na brzegach liści, a następnie obejmujące całą blaszkę liściową. Pierwsze objawy są zwykle widoczne już jesienią, a ich nasilenie obserwujemy po wiosennym ruszeniu wegetacji.

Fot. IOR

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych możemy się spodziewać masowego występowania wirusa, czemu sprzyja długa i ciepła jesień, po której następuje równie łagodna zima. Niezmiernie istotnym elementem w epidemiologii choroby jest jego występowanie na chwastach. Wstępne badania pokazały, że wirus masowo występuje na chwastach rosnących w pobliżu roślin rolniczych. Zebrano kilkadziesiąt roślin rosnących na pobliskich rowach, szczaw, babka lancetowata, różne gatunki traw i inne chwasty. W 90% testowanych roślin potwierdzono występowanie wirusa żółtaczki rzepy. Rośliny te stanowią potencjalne źródło wirusa dla znajdujących się w pobliżu upraw buraka cukrowego czy grochu, a jesienią, dla młodych roślin rzepaku ozimego.

Fot. IOR

Źródło: agrofagi.com.pl

 

Jedynym sposobem na walkę z wirusem żółtaczki rzepy jest uprawa odmian odpornych.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X