AktualnościNawożeniePolecane

Wykaz powiatów gdzie od 1 lutego można stosować nawożenie azotem

Fot. AdobeStock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował mapę z powiatami, w których nastąpiło przekroczenie średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C lub 5°C.

Zgodnie z „Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” możliwe jest stosowanie nawozów w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego,  jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C.

Przejściem przez próg danej temperatury jest termin, w którym każdego dnia, przez 5 następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura przekroczyła odpowiednio 3°C lub 5°C na powierzchni 95% danego powiatu.

Sprawdź mapę  TUTAJ.

Mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5°C, są publikowane codziennie, w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, począwszy od 2023 r. i są przechowywane przez okres kolejnych 4 lat.

UWAGA:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy informuje jedynie o osiągnięciu wskazanych wyżej progów średniej dobowej temperatury. Instytut nie decyduje o możliwości wcześniejszego stosowania nawozów i nie jest odpowiedzialny za skutki wykorzystania wyżej wymienionych informacji. Przekroczenie średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C lub 5°C nie jest jedynym warunkiem wcześniejszego zastosowania nawozów. Warunki rolniczego wykorzystania nawozów określają przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu oraz ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.

Źródło: IMGW

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam.
Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając te programy blokujące reklamy.

X