4 kwietnia w Ostaszewie na sesji konferencyjnej Akademii Rzepaku producenci rzepaku uczestniczący w spotkaniu mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów z zakresu hodowli i ochrony roślin przed szkodnikami oraz chorobami. Ochrona rzepaku przed szkodnikami gwarantuje uzyskanie wysokich i dobrej jakości plonów. Zapewniając roślinom bezpieczeństwo już od wschodów, uzyskujemy zdrowe, silne i pełne wigoru rośliny. Rozwiązaniem na to jest zaprawa Lumiposa 625 EC, o której mówił Przemysław Gawlas z firmy Corteva Agriscience Poland.
Zaprawa Lumiposa 625 EC
Jest to środek, który zwalcza najgroźniejsze szkodniki rzepaku ozimego, takie jak: śmietka kapuściana, pchełka rzepakowa, pchełki ziemne oraz gnatarza rzepakowca. Zawiera substancję czynną cyjanotraniliprol (związek z grupy antranoidowych diamidów) nalężącą do grupy IRAC 28. Substancja ta wpływa na zachowanie szkodników, upośledzając funkcje ich mięśni. Owady po pobraniu środka wraz z pokarmem przestają żerować i giną po 24-60 godzinach, w zależności od gatunku. Zaprawa działa tylko na szkodniki gryzące rzepak, a więc jest bezpieczna dla innych organizmów. Lumiposa 625 EC zapewnia ochronę rzepaku ozimego od fazy BBCH 00 do BBCH 13-14. Efekt jej działania pozwala uzyskać wyraźnie mocniejsze rośliny o świetnym wigorze początkowym, co przekłada się na lepsze przezimowanie rzepaku.
Zwalczanie śmietki kapuścianej
Prelegent zwrócił szczególną uwagę na skuteczność tej zaprawy w ochronie przed śmietką kapuścianą, która z roku na rok jest coraz groźniejsza w czasie jesiennej wegetacji rzepaku. Śmietka to obecnie największe zagrożenie dla rzepaku ozimego jesienią. Larwy żerują na korzeniach i szyjce korzeniowej, czego objawami są widoczne na tych częściach rośliny ciemne przebarwienia, nadgniłe miejsca, zamieranie korzeni bocznych, a także chodniki z obumarłą tkanką, w których znajdują się larwy. Jeżeli uszkodzenia są znaczne, wzrost roślin zostaje zahamowany, a w skrajnych przypadkach rośliny mogą nawet zamierać. Uszkodzone rośliny są także podatniejsze na przemarzanie, niekiedy wylegają i wcześniej dojrzewają. Miejsca żerowania śmietki są także bramą wejściową dla sprawców chorób.
Na zakończenie Przemysław Gawlas z firmy Corteva dodał, że obecnie Lumiposa 625 EC zarejestrowana jest również do ochrony kukurydzy przed drutowcami, a na jesieni rejestracja ma być rozszerzona o kolejne szkodniki kukurydzy.