Ze względu na polepszające się warunki meteorologiczne oraz zwiększające się temperatury dobowe, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu zaleca monitorowanie upraw rzepaku z wykorzystywaniem żółtych naczyń. Jednocześnie IOR informuje, że w woj. lubskim na plantacjach rzepaku pojawiają się już pierwsze chowacze.
Do monitorowania nalotu szkodników na plantację rzepaku stosuje się m.in. metodę żółtych naczyń. Są to najczęściej owalne bądź kwadratowe plastikowe, żółte pojemniki. Ich kolor powinien być jak najbardziej zbliżony do barwy kwiatów rzepaku.
Monitoring za pomocą żółtych naczyń wypełnionych wodą:
– do wody w naczyniach dodać kilka kropli płynu zmniejszającego napięcie powierzchniowe (np.: płyn do mycia naczyń), a w czasie mrozów można je napełnić zimowymi płynami stosowanymi do spryskiwaczy szyb samochodowych;
– naczynia umieścić na wysokości roślin;
– naczynia ustawić około 20 m od brzegu;
– na dużej powierzchni rzepaku naczynia należy ustawić po każdej stronie pola;
– naczynia trzeba kontrolować regularnie o tej samej porze dnia, najlepiej w południe.
Na podstawie monitoringu uprawy rzepaku i progów ekonomicznej szkodliwości podejmuje się decyzje o wykonaniu zabiegu i ustala optymalny jego termin. Monitoring trzeba prowadzić zarówno przed wykonaniem zabiegu zwalczania, jak i po nim, a dane z obserwacji powinny być zapisywane.